1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müjde! En düşük emekli maaşı 3.663 liraya çıkacak! Büyük zam açıklandı! İşte son gelişmeler...
Müjde! En düşük emekli maaşı 3.663 liraya çıkacak! Büyük zam açıklandı! İşte son gelişmeler...

Müjde! En düşük emekli maaşı 3.663 liraya çıkacak! Büyük zam açıklandı! İşte son gelişmeler...

2022 yılı asgari ücretin 4.253 lira olmasının ardından kamu personelilar da maaşlarına asgari oranında zam yapılmasını istiyor. Ancak asgariye senede bir, kamu personelia senede 2 kere zam yapılıyor. Böylece aradaki fark kapanmış oluyor.

A+A-

 

2022 yılı asgari ücretin 4.253 lira olmasının ardından kamu personelilar da maaşlarına asgari oranında zam yapılmasını istiyor. Ancak asgariye senede bir, kamu personelia senede 2 kere zam yapılıyor. Böylece aradaki fark kapanmış oluyor. Şayet ekstra zam olmazsa TÜİK'in ilan ettiği enflasyon verileri, yeni senede kamu personeli ve kamu personeli emeklilerinin enflasyon farkıyla beraber yüzde 15.7 dolayında zam alacağına işaret ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Memur ve kamu personeli emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığını duyurdu. Bakanlık ayrıca, 3600 Ek Gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu protokol maddesi haline getirildiğini belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısı ile toplu protokolün ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu protokolün zaafa uğraması da kabul edilemez.

Bu sebeple yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yapmış olduğumuz görüşme neticesinde kamu personelimizin alım gücünü yükseltmek için toplu protokolmizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını ayrıntılı duruma getirmeyi ek sözleşme olarak değerlendireceğiz. Söz konusu çalışma, yalnızca doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üstünde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.

KÜMÜLATİF NE DEMEK?

Kümülatif birikerek artış göstermesi yani verilerin birikerek üst üste toplanması manasına gelir. Örneğin: Ocak ayında 100 satış yapmış bir firma, Şubat ayında 105 satışa ulaşmış. Buradaki kümülatif rakam 205’tir yani Ocak Şubat toplamıdır. Bunun üzerine Mart, Nisan, Mayıs gibi diğer ayların toplamı ilave edilerek yıl sonunda kümülatif satış rakamı elde edilmiş olur.

Memur maaşına yapılacak zam oranı Temmuz ayında yapılan 6. Dönem toplu protokol görüşmelerinde karar bağlandı. Buna göre, kamu personeli maaşlarına 2022 senesinin ilk 6 ayında yüzde 5 zammın beraberinde enflasyonun yüzde 3’ü geçmesi durumunda enflasyon farkı kadar zam yapılması kararı alındı.

Memur maaş zammının belli olabilmesi için 2021 yıl sonu enflasyonunun belli olması gerekmektedir. TÜİK’in Aralık ayı enflasyonunu 3 ocak 2022 tarihinde açıklayacak. Açıklanan enflasyon rakamıyla beraber kamu personelia yapılacak zam da kesinleşmiş olacak.

Aralık enflasyonu yüzde 3 çıkarsa Temmuz ayında 4.880 lira olan en düşük kamu personeli maaşı önümüzdeki Ocak ayında 5,646 tl'ye, yüzde 4 çıkarsa 5,694 tl'ye yükselecek. 

Halen 3.166 lira olan en düşük kamu personeli emeklisinin aylığı da yüzde 3’lük aralık enflasyonu tahmini ile 3.663 tl'ye çıkacak. 

Yukarıda yer vermiş olduğumuz rakamlar, normal koşullarda enflasyona göre beklenen zamlı rakamlar... Fakat asgari ücrete yapılan zam gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan kümülatif zam gerçekleşirse, 4.880 TL olan en düşük emekli maaşının yüzde 35 zamla beraber 6,588 tl'ye kadar yükselmesi bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşmesinin ardından basına açıklamada bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve bağlı sendikaların genel başkanları 3600 ek gösterge ve ek göstergeler konusunu asgari ücret belli olduktan hemen sonra gündeme alacaklarının altını çizdi. Yalçın; “Ek zamla ilgili ocak ayının 15’ine ilk maaşlara yetişecek şekilde elimizden gelen tüm çabası ortaya koyacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.