1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müjdeli haberler peş peşe duyuruldu! Teker Teker Açıklandı 7 bin 693 TL destek ödemesi yapılacak!
Müjdeli haberler peş peşe duyuruldu! Teker Teker Açıklandı 7 bin 693 TL destek ödemesi yapılacak!

Müjdeli haberler peş peşe duyuruldu! Teker Teker Açıklandı 7 bin 693 TL destek ödemesi yapılacak!

İşsiz kişilere iş veren herkese bin 25 ile 7 bin 693 lira arasında destek imkanı bulunuyor. İŞKUR bu yıl da gençler ve kadınların istihdamını teşvik için 54 aya kadar prim desteği verecek.

A+A-

Hükümet uzun süreli işsizliğe son vermek için primde teşvik musluğunu sonuna kadar açtı. Bu yılın sonuna kadar işsiz olanları istihdam eden özel sektör işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payını devlet karşılayacak.

Bu kapsamda 1.025 lira ile 7 bin 693 arasında değişen sosyal güvenlik primi işveren payı devlet tarafından ödenecek. Özel sektör işverenleri son 6 aydır işsiz olanlar için bu destekten yararlanacak.

KADIN, GENÇ VE ENGELLİLERE İSTİHDAM

Hükümet, kadın, genç ve engelliler gibi dezavantajlı grupların istihdamının artırılması, stratejik yatırımların özendirilmesi, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması amacıyla işverenlere sigorta prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanma imkânı sağlıyor.

İŞKUR aracılığıyla bu yıl verilen 4 prim teşvikinin ayrıntılarına göre işsizlik ödeneğinden faydalananları işe alan işletmeler de prim teşvikinden yararlanacak. İşverene destek sağlanan süre kişinin başlangıçta işsizlik ödeneği için belirlenen toplam hak sahipliği süresinden

İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekiyor.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NCA KARŞILANACAK

Özel sektör işverenlerinin çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primi işveren paylarının tamamı da (1.025 lira) Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca karşılanacak. İlave istihdama teşvik işyerinin faaliyette bulunduğu sektöre göre farklı hesaplanacak.

İmalat sektöründe ilave istihdam teşviki kapsamında 31 Aralık tarihine kadar işe alınacaklar için de her bir sigortalının 13 bin 344 liraya kadarki prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri tüm primler (1.876-5.004 lira arasında) karşılanacak. Diğer sektörlerde destek tutarı 1.876 lira olacak. Destek süresi yılsonuna kadar istihdam edilen sigortalı için 12 ay olacak.

1.025 İLA 7 BİN 693 LİRA ARASINDA DEĞİŞECEK

İŞKUR bu yıl da gençlerin ve kadınların istihdamını teşvik için 54 aya kadar prim desteği verecek. Buna göre göre, 31 Aralık tarihine kadar işsiz olanları istihdam eden özel sektörün prime esas kazanç üst sınırına kadarki işveren prim payı İşsizlik Sigorta Fonu'ndan karşılanacak. Bu kapsamda verilecek destek 1.025 ila 7 bin 693 lira arasında değişecek.

Teşvikten yararlanabilmek için, kişinin son 6 aydır işsiz olması, istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi, özel sektör işvereni olması gerekiyor. Faydalanma süresi ise 18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverene 24-54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam edene 12-54 ay 29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6-30 ay olacak. Çalışırken, mesleki yeterlilik belgesi alanlar, işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverene de 12 ay süreyle destek sağlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.