1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Numan Kurtulmuş'tan asgari ücret açıklaması geldi: Fiyatlar düşürülemiyorsa alım gücünü yükselteceğiz!
Numan Kurtulmuş'tan asgari ücret açıklaması geldi: Fiyatlar düşürülemiyorsa alım gücünü yükselteceğiz!

Numan Kurtulmuş'tan asgari ücret açıklaması geldi: Fiyatlar düşürülemiyorsa alım gücünü yükselteceğiz!

Samsun'da katıldığı programda asgari ücret ve fiyatların yükselişiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Önümüzdeki ay başında uygulamaya geçecek olan asgari ücretin tespiti meselesi olmak üzere biz bütün dar gelirli, düşük gelirli halkımızın bu süreçlerden olumsuz etkilenmemesi için; madem fiyatlar çok geriye çekilemiy

A+A-

Samsun'da katılmış olduğu programda asgari ücret ve fiyat artışlarıyla ilgili konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Önümüzdeki ayın başında uygulamaya girecek olan asgari ücretin tespiti meselesi olmak üzere biz bütün dar gelirli, düşük gelirli halkımızın bu süreçlerden olumsuz etkilenmemesi için; madem fiyatlar çok geriye çekilemiyor onların alım gücünü yukarıya çıkaracak düzenlemeleri yapmak ile yükümlüyüz" dedi.

Samsun programı için şehire gelen Ak Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Samsun Büyükşehir Belediyesi ziyaretinin ardından esnafları gezdi. Vatandaşların halini hatırını soran Kurtulmuş, daha sonra AK Parti Samsun İl Başkanlığına geldi. Burada partililer ile bir araya gelen Kurtulmuş, asgari ücret, döviz kuru ve ekonomik durum hakkında önemli açıklama yaptı.

"TÜRKİYE'NİN ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇTİĞİNİ BİLİYORUZ"
Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğinin farkında olduklarının önemini vurgulayan Prof. Dr. Kurtulmuş, "Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini biliyoruz. Bu zor süreçlerde inşallah hep birlikte teenni ile ve aklıselim ile bu süreçleri atlatacağız. Türkiye'de özellikle son bir hafta içerisinde yaşadığımız kurlardaki aşırı yüksekliğin yurtdaşın üstünde oluşturmuş olduğu özellikle alım gücü bakımından oluşturmuş olduğu etkilerin farkındayız. Ekonomi ile alakalı tüm meseleleri bütün ayrıntıları ile biliyor, takip ediyor ve bunlarla ilgili tedbirlerimizi yalnızca güncel değil uzun süreli tedbirlerimizi de alarak yolumuza devam etmekteyiz. Son dönemlerde Türkiye ekonomisinde çok önemli bir aks, makas değişikliğine gidildiğini hep birlikte izliyorsunuz. O da şudur: Türkiye üretimi, istihdamı, yatırımı, ihracatı yani reel ekonomiyi esas alan bir kalkınma modelini uygulamaya koymuştur. Pandemi koşullarının ağır baskısına rağmen Türkiye'nin 2022 senesinde inşallah yüzde 9-10 aralığında çok büyük bir büyümeyi ortaya koyacak olması da bu tezin ne kadar doğru olduğunu tespit etmiş olan önemli bir gelişmedir. Dünyanın pek çok yerinde tedarik zincirleri kırılırken, insanlar temel gıda maddelerine ulaşmakta bile güçlük çekerken vakti zamanında alınan tedbirler dolayısı ile Türkiye bu süreci mümkün olan en düşük hasarlarla atlatmak için gayret ediyor. Sonuçta bir ülkenin ekonomisinin gücü yalnızca bir tek 1-2 rakama bakarak değil, yalnızca dönemsel bazı gelişmelere bakarak değil o ülkenin üretim gücüne ve kapasitesine bakarak değerlendirilir. Türkiye bugün milli savunma sanayinden, makine ve teçhizata kadar pek çok alanda global piyasalarda mallarını, ürünlerini satabilecek, rekabet edebilecek kuvvetli bir ülke konumuna gelmiştir. İnşallah daha da güçlenerek devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI
Asgari ücret ve alım gücü konusunda da görüşlerini beyan eden Numan Kurtulmuş, "Türkiye'de yaşanmış olan bu son dönemdeki spekülatif gelişmeleri de kayda geçiyoruz. Bir iktisatçı olarak şu yaşadığımız gerekçenin hiçbir rasyonel gerekçesi yok. 'Şöyle bir sebep oldu da bu nedenden dolayı bu kadar çok büyük bir spekülatif gelişme oldu' diyeceğimiz hiçbir gerekçe yoktur. Bunları Türkiye atlatabilecek bir güce sahiptir. Kararlılıkla bu süreci atlatacağız. Burada bazılarının ortaya çıkan olağandışı gelişmeyi fırsat bilerek sokakları hareketlendirmeye çalışması gerçekten doğru bir şey değildir. Biz bu manada muhalefetin legal, meşru mitingler ile hükümete karşı görüşlerini dile getirmesinin demokrasinin bir gereği olduğuna tabii ki inanırız. Buradan bir kere daha söylemek isterim ki: sokakların illegal gösteri alanı haline getirilmesine başta muhalefet de müsaade etmemelidir. Bu anlamda Türkiye bu süreci aşacak. Aşmanın yolu teenni, aklıselim ve sabırla bu süreci geçebilmektir. Dövizdeki aşırı oynaklık belli bir noktaya geldi. Şimdi daha da aşağıya doğru gidecek. Daha da önemlisi oynaklık da ortadan kalkarak milletimiz inşallah önünü görebilir bir noktaya çok kısa süre içerisinde gelecektir. Bunu söylerken şunun altını çiziyoruz. Vatandaşımızın alım gücünde bazı değişmeler oldu. Olumsuz anlamda değişmeler oldu. Kısa vadede bunu ortadan kaldıracak, hemen önümüzdeki ayın başında uygulamaya girecek olan asgari ücretin tespiti meselesi olmak üzere biz bütün dar gelirli, düşük gelirli halkımızın bu süreçlerden olumsuz etkilenmemesi için madem fiyatlar çok geriye çekilemiyor onların alım gücünü yukarıya çıkaracak düzenlemeleri yapmak ile yükümlüyüz" biçiminde konuştu.

"BU ZOR ZAMANI ATLATACAĞIZ"
Kurtulmuş, konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi:

"Ümit ediyorum ki asgari ücret ile bütün halkımızın 'tamam hakkaniyete uygun bir biçimde oldu' diyebileceği noktada tespit edilecek. Ayıca dar gelirli kesimlere şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçlerde de destekler verilecek. Bu zor zamanı atlatacağız. Şundan emin olun bu zor vakitleri geçtiğimizde önümüz aydınlıktır.

Türkiye tüm dünyanın yalpaladığı, yalnızca sağlık bakımından değil, ekonomik bakımdan da yalpaladığı, tüm fiyatların da olabildiğince yükseldiği, insanların dünyanın çok zengin ülkelerinde bile marketlerde nerdeyse ürün bulamadığı dönemlerde Türkiye sağlam bir biçimde ortada durmuştur. Olumsuz etkilerin biz de altındayız.

Bunları aştığımızda önümüzde çok yeni fırsat alanlarının olduğu, yeniden kuvvetli büyük Türkiye'yi kurabilmek için ekonomik alanda da halkımızı rahatlatacak, daha ileriye götürülebilecek, ülkenin daha da fazla gelişmesini sağlayacak çok önemli fırsatların önümüzde olduğunu görüyoruz. Hep birlikte birlik ve dirlik içerisinde bu süreçleri aşacağız ve inşallah 2023 ve 2024 seçimleri ile de Türkiye'nin önü daha da açılmış bir biçimde yolumuza devam edeceğiz."

Numan Kurtulmuş'un Samsun programlarına ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve partililer katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.