1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK açıkladı: 31 Aralık son e-Devlet'ten başvuru yapanlara SGK aylık 450 TL indirim yapacak...
SGK açıkladı: 31 Aralık son e-Devlet'ten başvuru yapanlara SGK aylık 450 TL indirim yapacak...

SGK açıkladı: 31 Aralık son e-Devlet'ten başvuru yapanlara SGK aylık 450 TL indirim yapacak...

Sosyal Güvenlik Kurumu harekete geçti ve SGK resmen son dakika duyursu yaptı. Binlerce kişiyi kapsıyor. E-Devlet üzerinden veya şahsen posta yolu ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne başvuru edilmesi gerekmektedir. 31 Aralık Cuma gününe kadar müracaatta bulunanlar avantajlı olacak.

A+A-

SGK tarafından özellikle emeklilik bekleyenleri ilgilendiren önemli bir adım atıldı. Emeklilik için tüm koşulları yerine getirmiş olup da yalnızca eksik primleri bulunması sebebiyle emekli olamayan yurttaşlar cuma gününe kadar müracat etmeleri halinde eksik primlerini daha az para ödeyerek borçlanabilecekler.

Yeni yıl gelmeden müracaatta bulunanlar aylık 450 TL daha az ödeme yapacak. Ancak SGK’ya başvurmayanlar yaklaşık yüzde 40 daha fazla maliyetle karşılaşacaklar.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan flaş karar! Avantajdan faydalanmak için son gün 31 Aralık Cuma. E-Devlet üzerinden müracaat yapanlar aylık 450 TL karlı çıkacak.

Bu yılın en sonuncu günü cumaya denk gelmektedir. Dolayısıyla 2021 senesinin kalan bu son günlerini değerlendiren pek çok açıdan kazançlı olmaktadır. Bunun için bu cuma gününün son mesai bitimine kadar hareket etmek lazım.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere önümüzdeki yılbaşından itibaren yeniden değerlemeye bağlı şekilde pek çok hizmet ve yükümlülüğün maliyeti artırmaktadır. SGK’da ise prim, idari para cezası ile hizmet borçlanmaları cari asgari ücrete endekslenmiştir. Hâl böyle olunca yılbaşından önce hizmet borçlanması yapanlar yılbaşından sonra asgari ücrette yapılan artışı oranında daha hesaplı maliyetle bu işi haletmiş olmaktadır.

Diğer yandan bu yıl “Torba Kanun” ile yürürlüğe konan SGK borç yapılandırması kapsamında genel sağlık sigortası faiz silme avantajından da yararlanmak için bu cuma son gündür.

YÜZDE 40 DAHA AZ MALİYETLE EKSİK PRİMLERİNİZİ DOLDURABİLİRSİNİZ

Özelikle emeklilik için tüm koşulları yerine getirmiş ya da 2022 yılı içerisinde yerine getirecek olup da yalnızca eksik primleri bulunması sebebiyle emekli olamayan yurttaşlar için bu sayılı günler daha az para ödeyerek eksik primleri borçlanmak sureti ile doldurmak için önemli bir fırsattır. Aksi takdirde bu cuma gününün mesai bitimine kadar hizmet borçlanmaları için SGK’ya başvurmayanlar yaklaşık %40 daha fazla maliyete katlanmak mecburiyetinde kalacaklardır.

Kamuoyunda geriye dönük SGK hizmeti kazanma olarak bilinen hizmet borçlanmaları, çalışanlara emeklilikte avantajlar sağlamaktadır. Özellikle eksik prim gün sayıları olup da bu sürelerin dolmasını beklemek mecburiyetinde kalanlara çoğunlukla hemen bu primleri borçlanma ile yerine getirmesi avantajını sağlamaktadır.

Ayrıca bazı borçlanmalar bazı hâllerde daha erken emeklilik ve emeklilik maaşında artışa sebep olabilmektedir. Hizmet borçlanması yolu ile eksik prim günlerini doldurabilecek kişi ve hâller yasada sınırlı olarak sayılmıştır. Buna göre başta er ya da erbaş olarak silahaltında ya da yedek subay okulunda geçen süreler ile (4/1-a), (4/1-b) ve (4/1-c) kadın sigortalılarının doğumdan sonra geçen süreleri olmak üzere;

Personel mevzuatlarına göre aylıksız izinde geçen süreler,

Doktora ya da tıpta uzmanlık öğreniminde geçen süreler,

Avukatlık stajında geçen süreler, tutuklulukta ya da gözaltında geçen süreler,

Grev ve lokavtta geçen süreler,

Ücretsiz doğum veya analık izni sürelerinin borçlanması,

Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri,

Seçim yasaları gereği görevlerinden istifa edenlerin açıkta geçirdikleri süreler, kısmi süreli iş protokolü ile çalışanların borçlanmaları ve

Yurt dışında geçen öğrenim sürelerinin borçlandırılması, mümkün bulunur.

AYLIK KAZANCINIZ 450 TL’DEN DAHA FAZLA

Belirtmiş olduğumuz kişi ve hâllerde hizmet borçlanması yapmanın günlük maliyeti bu yıl için 38,15 TL’dir. Bu cuma gününden sonra günlük maliyet 54,38 TL olacaktır. Bu durumda cuma günü mesai bitimi sonuna kadar hizmet borçlanmalarını yapanlar aylık bazda 456,5 TL daha az maliyetle gerçekleştirmiş olacaklardır.

Diğer yandan gurbetçiler de yurtdışı hizmet borçlanması hakkına sahip bulunur. Gurbetçilerin hizmet borçlanması belirttiğimiz borçlanmalara göre %13 daha fazladır. Bunlar hâlihazırda aylık yaklaşık 1610 TL hizmet borçlanması yapabilmekte iken 1 Ocak 2022 tarihinden sonra aylık maliyetleri 2.252,00 TL’ye yükselecektir. Buraya kadar belirttiğimiz rakamlar en alt sınır tarafından yapılabilecek borçlanmalardır. Dileyenler elbette daha yüksek prim ödeyerek hizmet borçlanması yapabilirler.

GSS BORÇ FAİZİNİ SİLMEK İÇİN SON FIRSAT

“Torba Kanun”la beraber 2021 Nisan ayı ve öncesine ait 60/g kapsamındaki Genel Sağlık Sigortası prim borcu aslını bu cuma günü mesai bitimine kadar ödenmesi hâlinde gecikme cezası ve zammının tamamının tahsilinden vazgeçilecek. Aksi takdirde altından kalkılamayacak borçlarla karşı karşıya kalınacaktır. SGK’nın bu borçluları da takibe aldığı düşünüldüğünde cuma gününe kadar borcun ödenmesi borçluların zor duruma düşmesini bertaraf edecektir.

Genel olarak primlerini kendi ödeyenlerce, e-Devlet üzerinden, şahsen ya da posta yolu ile dosyalarının olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru edebiliyor. Ancak kapsamda bulunan kişilerin genel sağlık sigortası prim borcunun yapılandırılması için müracaat koşulu aranmıyor. Bu kişilerin otomatik şekilde borçları yapılandırıldığından, otomatik şekilde yapılandırılan genel sağlık sigortası borcunu e-Devlet üzerinden ya da bankalar öğrenip takip etmeleri mümkün.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.