1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK Erken Emeklilik Müjdesini Verdi! Artık 48 Yaşında Emekli Olacaksınız...
SGK Erken Emeklilik Müjdesini Verdi! Artık 48 Yaşında Emekli Olacaksınız...

SGK Erken Emeklilik Müjdesini Verdi! Artık 48 Yaşında Emekli Olacaksınız...

SGK erken emeklilik formülünü açıkladı. Herkesin beklediği 48, 49, 50, 54, 55 ve 56 yaşında emeklilik müjdesi nihayet geldi. Emekli olmak için bazı yollar bulunuyor. Bu yolları yerine getirenler ve uygun olanlar emeklilik sisteminde daha erken yaşta emekli olma imkanı sağlıyorlar. İşte o gelişmeler…

A+A-

Vatandaşların araştırdığı erken emeklilik yöntemleri pek çok kişi tarafından ilgi görüyor. Emeklilik sisteminde erken emeklilik hakları ve emeklilik yaşı çalışmaları belirlendi. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emeklilik hakkı elde etmek isteyen pek çok kişi sigortalılık şartını ve belirli yaş aralığında olma şartını yerine getiriyor. Çalışma hayatında 1999 yılı Eylül ayı öncesine başlamış olanlar ise daha erken emekli olabilecekleri fırsatları araştırıyorlar. İşte erken emekliliğe dair tüm merak edilenle ve son dakika haberleri...

Erken emeklilik mümkün diye düşünen pek çok kişi bu mutlu haberi sevinçle karşıladı. 55 yaşında emeklilik erkekler için sağlanırken 50 yaşında emeklilik kadınlar için bir hak haline geliyor. 1999 yılından önce emekli olan vatandaşlar 15 yıl üzerinden ve 3600 gün ile emeklilere sağlayabiliyorlar. 50 yaşında erkekler ise 55 yaşında emekli olabilecek. Sigortalılar bu haklardan yararlanabilir mi?

Her Sigortalar Erken Emekli Olabilecek Mi?

Her sigortalı 3600 gün üzerinden emeklilik hakkı elde edemezken 9 Eylül 1999 tarihi itibarıyla 18 yaş ve erkekler için 23 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor. Kadınlar 9 Eylül 1981 öncesinde erkekler ise 9 Eylül 1976 öncesinde sigortalı olmaları halinde 3600 günü tamamladıklarında kaza ve diğer şartlar söz konusu oluyor. 3600 günden emeklilik hesaplaması yapılırken kademeli yaş sistemi devreye giriyor. 15 yıl ve 3600 günü doldurup kadınlar 50 yaşında erkekler 55 yaşında erken emekli oluyorlar. Bu tarihe göre de 56 ve 61 yaşlarında şartı bulunuyor.

Kadınlarda Borçlanma Hakkı

SGK’dan oluşturulan şartlarla erken emeklilik mümkün hale gelebiliyor.

Babamın emekli sandığı dul maaşını alan annem kendisi ise 1975 yılında bir süre çalışmış, çocuk sahibi 1972, 1978, 1983 doğumlu 3 çocuğu bulunuyor. Annem 1950 doğumlu. Annem bu şartlarda 3 çocuk için borçlanma yaparsa emekli olabilir mi?

3600 güne ulaşması halinde annenizde emekli olabilir. Bu gün sayısını tamamladığında hemen emeklilik sağlayabilir, borçlanma miktarı ise aylık olarak brüt asgari ücret üzerinden %32 olarak hesaplanır. Anneniz emekli olduğunda maaş alabilmesi için ya da primini tamamlaması için çalışıyor olması gerekiyor. Çalışması halinde dul maaşı kesilmez ancak bir miktar düşebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.