1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK Girişi Olanlara Büyük Müjde! 2 Bin 311 TL Ödeniyor! İşte Detaylar
SGK Girişi Olanlara Büyük Müjde! 2 Bin 311 TL Ödeniyor! İşte Detaylar

SGK Girişi Olanlara Büyük Müjde! 2 Bin 311 TL Ödeniyor! İşte Detaylar

SGK’ya başvuru yapmayan bir kişi, 5 yıl önceki ölüm aylığını talep edebilir. İşte tüm ayrıntılar…

A+A-

Sigortalı olarak çalışan bir kişinin ölümü sonrası geride kalanlara ölüm aylığı bağlanır. Ölüm aylığı bağlanması için sigortalının belirli süre prim ödemiş olması gerekir. Ölen eşten dolayı maaş alan dul eş yeniden evleninceye kadar aylık almaya devam eder.

İŞTE ARANAN ŞARTLAR!

Vefat eden kişi adına ölüm tarihi itibarıyla en az 5 yıl prim ödenmiş ise geride kalanlara ölüm aylığı bağlanır. Diğer yandan vefat eden kişi 4/a’lı yani eski adıyla SSK’lı ise, bu durumda borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı olup toplam 900 gün uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmiş olması halinde de geride kalanlara ölüm aylığı bağlanabilir.

ÇOCUKLARI İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLİYOR? 

Ölüm aylığı geride kalan eş, çocuk, anne – babaya bağlanabilir. ancak bu kişilerin bazı şartları taşıması gerekir. Vefat eden kişi ile ölüm tarihinde yasal evlilik bağı bulunan eşe aylık bağlanır. Sigortalının eşinin çalışması veya kendi sigortalılığı nedeniyle aylık veya gelir alıyor olması bu durumu değiştirmez. dolayısıyla vefat eden kişinin eşi çalışsa da, emekli olsa da ölüm aylığı alabilir.

Vefat eden kişinin çocuklarında ise farklı kriterler söz konusudur. Vefat eden kişinin kız çocuklarına evli olmamaları şartıyla yaşa bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanır. Evlenen kız çocuğunun ise aylığı kesilir. Kız çocuk boşanırsa yeniden hak sahibi konumuna gelir ve aylık alabilir. Erkek çocuklarında ise yaş şartı söz konusu. Erkek çocukları ise 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabilirler. Orta öğretime devam eden erkek çocuk 20, yüksek öğrenime devam eden erkek çocuk ise en fazla 25 yaşına kadar ölüm aylığı alabilir.

Eğer kişi ölüm aylığı hak etmesine rağmen SGK’ya başvuru yapmadıysa, 5 yıl geriye dönük olarak ölüm aylıklarını talep edebiliyor. Ancak 5 yıldan eski süreler için ölüm aylığı talep edilemiyor.

2022 DUL VE YETİM MAAŞI NE KADAR OLDU?

2022 Ocak ayında SSK ve Bağkur emeklisi ile dul-yetim maaşı (TL). Mesela 2021 yılında 1.842 TL maaş alan biri 2022 yılında 2.311 lira ödeme alacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.