1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK Hareketlendi! Emeklilik yaşı düştü 49, 50, 51. 52 yaşında erken emekli olma imkanı...
SGK Hareketlendi! Emeklilik yaşı düştü 49, 50, 51. 52 yaşında erken emekli olma imkanı...

SGK Hareketlendi! Emeklilik yaşı düştü 49, 50, 51. 52 yaşında erken emekli olma imkanı...

Erken emekli olmayı bekleyen yurttaşlar için, son dakika haberi geldi. Sosyal güvenlik kurumu kapsamında yurttaşların erken emeklilik haklarını elde etmeleri için prim ödeme, sigortalı çalışma süresi ve yaş koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir. 49 yaşında emekli olmayı isteyenlerin hayalleri gerçek olurken; diğer tüm ayrıntılar da belirlendi

A+A-

Erken emekli olmayı isteyen yurttaşlar için, son dakika gelişmesi yaşandı. 49 yaşında emekli olmayı isteyenlerin hayalleri gerçek olurken; diğer tüm ayrıntılar da belirlendi. Sosyal güvenlik kurumu kapsamında yurttaşların erken emeklilik haklarını elde etmeleri için prim ödeme, sigortalı çalışma süresi ve yaş koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir.

Bu üç koşulu da yerine getiren yurttaşlar eğer çalışma hayatına 9 Eylül 1999 tarihinden önceden başladılarsa erkenden emekli olmak için şans sahibi olacaklar. Erken emeklilik sırasında prim borcu olan yurttaşlar bu süreçlerde doğum borçlanması, askerlik borçlanması veya staj sigortasıyla erkenden emekli olabilecekler.

Kadınların yaş sınırları 50 ye inerken erkeklerin de 55e kadar inecekler. Sigorta başlangıç tarihlerine göre belirlenen bu durumlar karşısında yurttaşların eğer 9 Eylül 1999 tarihinden önceden girişleri olursa erken emeklilik hakkının sahibi olacaklar.

Beklenen düzenlemeler ile herkes erkenden emekli olabilecek. Tehlikeli ve yıpratıcı işlerde istihdam eden yurttaşlar yıpranma payları ile 60 ila 180 gün arasında senelik prim borçlanması yapabilecekler ve en fazla 3 yıla kadar yaş hadlerinden düşürülebilecekleri gibi prim borcu da ödeyebilecekler.

Askerlik borçlanması ile erken emekli olmak

Erken emekli olmayı isteyen erkekler askerlik borçlanması yaparak ortalama olarak 1 ila 2 yıl daha erken emekli olabilecekler. Bunun için askere gitmeden önce sigortalı çalışmaları, askerden geldikleri zaman da direk sigortalı şekilde iş yaşamına başlamaları yeterli olacak. Başvuru yaparak daha erken emekli olmak için şans elde edecekler.

Kadınlar doğum borçlanması ile erken emekli olabilecek

Kadınlar eğer sigortalı şekilde çalışma hayatına başladıktan sonra doğum yaptılarsa doğum borçlanması yaparak 6 yıla varan süre ile erken emekli olabilecek. Her çocuk için 2 yıl doğum borçlanması yapabilecek bayanlar en fazla 3 çocuk için bu haklarını kullanabilecekler.

Staj sigortasıyla erken emekli olmak mümkün

Geçmiş zamanlarda emeklilik haklarında her ne kadar staj sigortası geçerli olmasa bile gelen yeni düzenlemeler ile artık geçerli olacak. Staj sigortasıyla birlikte ortalama olarak 1 ila 2 yıl arasında erken emekli olma fırsatları verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.