1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK Sigorta Girişi Olan Herkese Toplu Para Ödemesi Yapacak!
SGK Sigorta Girişi Olan Herkese Toplu Para Ödemesi Yapacak!

SGK Sigorta Girişi Olan Herkese Toplu Para Ödemesi Yapacak!

Emeklilik yaşını doldurmasına rağmen primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali de bulunmayan sigortalılar, ödedikleri parayı SGK’dan toplu olarak geri alabilir. Topu para iadesi nasıl alınır? Detaylar haberimizde...

A+A-

Türkiye'de emekli olmak isteyen çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aranılan belirli kriterleri taşımaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler emekli olarak her ay düzenli emekli aylığı geliri elde etmeye hak kazanırken ne yazık ki bazı kişiler de emekli olamadıkları için SGK'dan toplu para iadesi almaya hak kazanmaktadır. Bu bağlamda toplu ödeme imkânından müracaat yapanlar yararlanabiliyor. Toplu para ödemesinin yapılabilmesi için şahısların emin koşulları taşıması gerekiyor. Toplu para ödemesinin alabilmenin ilk koşulu ise şahısların emekli olmaması. Bu imkândan faydalanmak isteyenlerin bulundukları işlen sosyal güvenlik merkezine ya da il sosyal güvenlik müdürlüğüne dilekçe ile yapılmaktadır.

SGK toplu para ödemesi yapıyor. Toplu ödeme imkânından başvuru yapanlar faydalanabiliyor. Toplu para ödemesinin yapılabilmesi için kişilerin belli şartları taşıması gerekiyor. Toplu para ödemesinin alabilmenin ilk şartı ise kişilerin emekli olmaması. SGK'nın yaptığı toplu para ödemesi yapıyor. İşe giren herkes bir süre sonra ne zaman emekli olacağını araştırsa da bazen durumlar emekli olacak kadar çalışmaya elvermiyor. Çalışanlar çalıştığı dönem boyunca SGK 'ya prim ödemesi yapıyor. Primler, işverenler tarafından ödeniyor.

SGK Para İadesinden Yararlanma Şartları

SGK'nın yaptığı toplu para ödemesi yapıyor. İşe giren herkes bir süre sonra ne zaman emekli olacağını araştırsa da bazen durumlar emekli olacak kadar çalışmaya elvermiyor. Çalışanlar çalıştığı dönem boyunca SGK 'ya prim ödemesi yapıyor. Primler, işverenler tarafından ödeniyor.

Çalışanların emekli olamaması durumunda bu primler çalışanlara SGK tarafından iade ediliyor. Hem işçi hem de işveren primleri SGK tarafın toplu olarak ger ödeniyor. Yazılı olarak başvuru şartı aranıyor. Dilekçenin SGK İl ya da ilçe müdürlüklerine verilmesi gerekiyor.

SGK Toplu Para Ödemesinde Geçerli Tarihler

SGK toplu para ödemesinde sigortalılar (4A) yani SSK'lılar için 2008'den önce çalışanın adına ödenen hem işçi hem de işveren primi ödeniyor. 2008'den sonra ise sadece işçi primleri iade ediliyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi olarak adlandırılıyor. Bağkurlular için ise tarih ayrımı bulunmuyor.

Başvuran bağkurlular ödedikleri tüm primleri geri alabiliyor. Geri iadesini aldığınız prim günlerinizi tekrar ödeyerek mevcut primlerinize ekleme şansınız da bulunuyor. Ayrıca bu haktan SGK'lının yasal mirasçıları da yararlanabiliyor.

Sağlık için yapılan primler doğum ve askerlik gibi borçlanmalar iade edilmiyor. Ayrıca SGK ödeme yaparken faiz işletmiyor. Bununla birlikte güncelleme katsayısı ile hesaplanarak miktar düşüşleri engelleniyor.

Vatandaşlar son zamanlarda oldukça büyük bir karışıklık içerisinde olan emeklilik sistemi ve ödemeli ile ilgili her geçen gün neredeyse yeni bir şey öğreniyor. Böylece alınan haberlerle birlikte yeni bir takım kazançlar elde ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.