1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK, SSK, Bağ-Kur Emekli, Memur Dul Yetim Milyonlarca Kişi Bekliyordu Müjde! Muhteşem haber Emeklilere seyyanen zam müjdesi geldi...
SGK, SSK, Bağ-Kur Emekli, Memur Dul Yetim Milyonlarca Kişi Bekliyordu Müjde! Muhteşem haber Emeklilere seyyanen zam müjdesi geldi...

SGK, SSK, Bağ-Kur Emekli, Memur Dul Yetim Milyonlarca Kişi Bekliyordu Müjde! Muhteşem haber Emeklilere seyyanen zam müjdesi geldi...

Emeklilere seyyanen zam gelecek mi? Asgari ücret zammının belirlenmesine çok az bir zaman kala 13 000 000 emeklinin maaşının ne kadar olacağı da merak konusu oldu. 2022'de emekli maaşları ne kadar olacak? Emeklilere seyyanen zam gelecek mi? İşte; milyonlarca kişinin zammının ne kadar olacağına ilişkin merak edilen son bilgiler!

A+A-

Emeklilere seyyanen zam gelecek mi? Asgari ücret zammının belirlenmesine çok az bir süre kala 13 000 000 emeklinin maaşının ne kadar olacağı da merak konusu oldu. 2022'de emekli maaşları ne kadar olacak? Emeklilere seyyanen zam gelecek mi? İşte; milyonlarca kişinin zammının ne kadar olacağına ilişkin merak edilen son bilgiler!

2022'de emekli maaşları ne kadar olacak? Emeklilere seyyanen zam gelecek mi? Asgari ücret zammıyla beraber emekli maaşlarının yükseltilmesi talepleri de dillendirilmeye başlandı. En düşük emekli maaşı şu an için 1.500 TL olarak belirlenmiş durumda. Ancak farklı meslek gruplarının maaşlarına yapılan iyileştirmelerle emeklinin aylıklarına da zam bekleniyor. Peki; emeklilere seyyanen zam gelecek mi?

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli aylıklarına iyileştirme yapılması talebinde bulundu.

Emekli aylıklarının enflasyon ve artan döviz kurları karşısında eridiğini belirten Ergün, şunları kaydetti: "TÜİK rakamlarını realist bulmamakla beraber bu rakamları bile baz aldığımızda en düşük emekli aylığındaki alım gücü erimesi yüzde 10,47 seviyesinde.

Yani temmuzdan bu yana 1500 lira olan en düşük emekli aylığının alım gücü 150 liradan fazla azaldı. Aylıklardaki bu alım gücü erimesi ilerleyen süreçte daha da artacak gibi görünüyor."

Son dönemde farklı meslek gruplarının maaşlarına yapılan iyileştirmeleri, emeklilerin de aylıklarında beklediğini vurgulayan Ergün, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimiz, emekli aylıklarına seyyanen iyileştirme yapılmasıdır.
Zor durumdaki emeklilerimiz umutla gelecek müjdeyi beklemektedir." diye konuştu.

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem; enflasyon farkıyla 2022 senesinde emekli ve kamu personeliun ne kadar zam alacağını hesaplamıştı:

Yaklaşık 13 000 000 emekli ve 4 milyondan fazla kamu personeliun beklediği enflasyon rakamları açıklandı. Kasım ayı enflasyonu ile beraber 5 aylık enflasyon da ortaya çıkmış oldu. Buna göre Haziran 2021 ile Kasım 2021 arasndaki endeks değişimi yüzde 10.48 olarak hesaplandı.

BİR VERİ KALDI

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her sene iki zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında verilen zamlar bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. 2022 senesinin Ocak ayında verilecek zam oranı da Haziran ile Aralık ayı arasında oluşacak 6 aylık enflasyon oranı kadar olacak. Bu oranın belirlenmesine bir veri kaldı.

Aralık enflasyonu açıklandığı zaman SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı da kesinleşmiş olacak. 5 aylık enflasyon rakamına öre ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 10.48 oranındaki zammı kesinleşmiş oldu.

Bu rakamın üzerine Aralık enflasyonu da ilave edilerek 2022 senesinin ilk zammı belirlenecek. Yıl sonu enflasyon oranının yüzde 24 olacağı tahminine göre ise 6 aylık zam yüzde 14.33 olarak hesaplanıyor.

MEMURLARA ENFLASYON FARKI

Yüzde 10,48 olarak belirlenen 5 aylık enflasyon kamu personeli ve kamu personeli emeklilerinin Ocak zamlarını da değiştirdi. Memur ve kamu personeli emeklileri toplu protokol zammına ilaveten Temmuz'daki yüzde 3'luk zammın üstünde oluşan enflasyonu da fark olarak alıyor.

5 aylık rakamdan yola çıkıldığında kamu personeli ve kamu personeli emeklilerinin 5 aylık zammı yüzde 5'lik toplu protokol artışı ve 7.48 oranındaki enflasyon farkından oluşuyor. Bu durumda kamu personeli ve kamu personeli emeklilerinin 5 aylık zammı yüzde 12.48 oranını buluyor.

Yukarıdaki yüzde 24'luk tahminden yola çıkıldığında ise kamu personeli ve kamu personeli emeklilerinin yıl sonu zammı yüzde 5 + 11,33 olacak. Bu da toplamda yüzde 16.33'lük zamma karşılık gelecek. Kesin rakam Aralık enflasyonunun açıklanacağı 3 Ocak tarihinde belli olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.