1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK SSK Bağ-Kur emeklilerine dul ve yetim yaşlı herkese zam müjdesi duyuruldu! En düşük maaş 3.561,55 TL Oldu
SGK SSK Bağ-Kur emeklilerine dul ve yetim yaşlı herkese zam müjdesi duyuruldu! En düşük maaş 3.561,55 TL Oldu

SGK SSK Bağ-Kur emeklilerine dul ve yetim yaşlı herkese zam müjdesi duyuruldu! En düşük maaş 3.561,55 TL Oldu

Memur ve emekli zammı ile alakalı son dakika haberleri milyonlarca yurtdaşın gündeminde yer almakta. Şu en temel kadar 4 aylık enflasyon verisi açıklandı. Açıklen temeln oran ise yüzde 6.72 oldu. Gözler son iki ayın enflasyonuna çevrilirken, milyonlarca vatandaş 2022 Ocak en düşük SSK ve BAĞKUR emekli maaşı kaç TL olacak sorusuna yanıt arıyor.

A+A-

Memur ve emekli zammı ile alakalı son dakika haberleri milyonlarca yurtdaşın gündeminde yer almakta. Şu en temel kadar 4 aylık enflasyon verisi açıklandı. Açıklen temeln oran ise yüzde 6.72 oldu. Gözler son iki ayın enflasyonuna çevrilirken, milyonlarca vatandaş 2022 Ocak en düşük SSK ve BAĞKUR emekli maaşı ne kadar, kaç TL olacak sorusuna yanıt arıyor.

6 aylık verinin ise yüzde 9.17 oranında olması bekleniyor. Peki, 2022 Memur ve emekli maaş zammı ne kadar, kaç TL olacak, ne zaman belli olacak?

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI ALACAK

Memur ve kamu personeli emeklileri Ocak'ta yüzde 5 oranında toplu protokol zammı alacaklar.

4 AYLIK VERİ AÇIKLANDI

Bugün açıklen temeln Ekim ayı enflasyon oranı ile beraber Haziran'dan bu yen temel 4 ayık veri de ortaya çıkmış oldu. Buna göre 4 aylık enflasyon oranı yüzde 6.72 olarak hesaplandı.

KASIM VE ARALIK VERİSİ İLE BİRLİKTE OCAK 2022 EMEKLİ ZAMMI KESİNLEŞECEK

Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 4 aylık zamları yüzde 6.72 olurken, bu oren temel Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranlarının eklenmesiyle zamlar kesinleşmiş olacak. Asgari ücret zam oranının açıklen temelcağı Aralık ayı kamu personeli ve emeklilerin zam oranının da belirlendiği tarih olacak.

ENFLASYON ARTARSA OCAK 2022 EMEKLİ ZAMMI DA YÜKSELECEK

Her iki ay sıfır çıksa bile 4 aylık 6.72 zam kesinleşti. Merkez Bankası'nın yılsonu yüzde 18.4'lük tahminine göre yapılan hesaplamalara göre 6 aylık enflasyon verisi 9.17 oranında olacak. Ancak enflasyon bu tahmini aşarsa zam oranı da yükselecek.

MEMURA FARK KESİNLEŞTİ

Açıklen temeln 4 aylık yüzde 6.72'lik enflasyona göre kamu personeliların ve kamu personeli emeklilerinin enflasyon farkı almaları da kesinleşmiş oldu.

Memur ve Memur emeklileri Ağustos'ta yapılan toplu protokol gereğince Ocak ayında yüzde 5 zam alacaklar. Buna enflasyon farkı da ilave edilecek.

Son dakika: Türk edebiyatının usta kalemi Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Emekli ve kamu personeli zammı için yeni hesaplama tablosu!
İşte yeni hesaplama tablosu zamlı maaşlar!

MEMUR ZAMMI İÇİN ŞİMDİLİK YÜZDE 3.72 KESİNLEŞTİ

4 aylık enflasyona göre kamu personeli ve kamu personeli emeklilerine yüzde 3.72 oranında fark kesinleşmiş durumda. Buna Kasım ve Aralık verileri de ilave edilecek.

Memur ve kamu personeli emeklilerinin enflasyon farkı Temmuz'daki yüzde 3'lük zammın üstündeki oren temel göre hesaplanıyor.

Merkez Bankası'nın tahminine göre 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 olursa bu kez fark 6.17 olacak. Bu durumda kamu personeli ve kamu personeli emeklilerinin Ocak zammı yüzde 11.17'ye çıkacak.

SEYYANEN ZAM BEKLENTİSİ: OCAK AYINA KADAR TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Öte yandan Ankara'daki kulislere göre emekliler için ekstra zam yapılması konusu da çalışılıyor.

Buna göre en düşük emekli maaşının 2.000 tl'ye çıkartılmasıyla çok sayıda emekliye enflasyon zammının yanında seyyanen artış yapılması da gündemde. Bu çalışmaların Ocak ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

OCAK 2022 EMEKLİ ZAMMI İLE EMEKLİ MAAŞLARI KAÇ LİRA OLACAK?

4 aylık enflasyon verisine göre en düşük emekli maaşları ise şöyle oluştu. Memur emeklisinin en düşük maaşı 4 aylık zamma göre 3.561,55 TL olurken 2000 öncesi emekli olan SSK'lılarda taban maaş 2.800 tl'ye Bağ-Kur esnaf maaşı ise 2.508 tl'ye yükselmiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.