1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan 6 yıl erken emeklilik müjdesi geldi! Erken emekli olacaksınız...
SGK'dan 6 yıl erken emeklilik müjdesi geldi! Erken emekli olacaksınız...

SGK'dan 6 yıl erken emeklilik müjdesi geldi! Erken emekli olacaksınız...

Erken emeklilik için hangi şartlar aranıyor. Çalışanlar yoksa ev kadınları da bu imkandan yararlanabilir mi? Hangi şartlarla erken emeklilik fırsatı oluşturuldu. Erken emekli olmak için anne olmak şart mı? Kadınlarda erken emeklilik sorunu yine ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

A+A-

Milyonlarca kadının hayali erken emekli olmak. İş hayatında uzun süre aktif olarak çalışan kadınlar erken emekli olmak için fırsat gözlüyorlar. Buna bağlı olarak kadınlara bazı şartlarda erken emeklilik müjdesi SGK’dan geldi. Yüzbinlerce kişi konuya ilişkin detayları araştırıyor. 6 yıl daha erken emeklilik olabilirsiniz. İşte, şartlar ve ev hanımlarına emeklilik fırsatına ilişkin detaylar…

Milyonlarca kadının hayali erken emekli olmak. Erkeklerde bazı durumlara bağlı olarak erken emeklilik mümkün olabiliyor. Kadınlarda ise erken emeklilik müjdesi pek çok çalışan kadını heyecanlandırdı. Yüz binlerce kişi detayları araştırıyor. 6 yıl daha erken emeklilik elde edebilirsiniz. Erken emeklilik şartları neler? Bu haktan yalnızca anne olanlar mı yararlanabilecek? İşte konuya ilişkin tüm gelişmeler…

SGK'dan erken emeklilik müjdesi geldi. Çalışan vatandaşlar çalışmayan ve evde üretenler de erken emeklilik hakkından yararlanıyor. Peki, bunun için hangi şartlar gerekiyor. İlk şart 6 yıl erken emeklilik için doğum borçlanması hakkından yararlanabilmekte mümkün olur. 6 yıl daha erken emekli eden bu yöntemle erken emeklilik mümkün kadınlar için de formül açıklandı. 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu kapsamında detaylar açık ve net bir şekilde görülüyor. Borçlanma hakkından yararlanarak kadınlar 6 yıla kadar erken emekli oluyor.

Borçlanma Hakkı İle 6 Yıl Emeklilik Şartları Nelerdir?

Anneler emeklilik hakkını doğum borçlanması ile daha erken elde edebiliyorlar. Sigortalı olduktan sonra yapılmış tüm doğumlar çocuk başına 720 gün erken emeklilik imkanı sağlıyor. En çok 6 yıl kazanılabilen bu yöntemle kadınlar erken emekliliği sağlayabiliyorlar.

Staj Borçlanması Hakkı Nasıl Yapılır?

Emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Normal şartlarda emeklilik için dikkate alınmayan staj dönemi anneler için büyük bir önem taşıyor. Stajın başladığı tarihten sonra doğum yapılmış ise bu doğumlar için borçlanma hakkı elde edebiliyor. Evlat edinenler de bu haktan yararlanabiliyorlar.

Engelli Annelere Erken Emeklilik Şartları Neler?

Ağır engelli olan çocukların çalışan annelerine erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Çalışanlar her 4 yıl için 1 yıl prim eklenen anneler yaştan da bir yıl düşürülerek erken emekli olma hakkı elde edebiliyorlar.

ÇALIŞMAYAN EV KADINLARINA İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

Anneler hiç sigorta başlangıcı olmasada isterlerse kendilerini sigorta yaptırabilir. İmkanı olan kadınlar aylık prim ödeyerek emeklilik maaşı alabiliyorlar, sağlık hizmetlerinden parasız faydalanabiliyorlar. 2021 yılı en düşük prim ayda 1144 TL olarak belirlendi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.