1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Büyük Müjde! Başvuran Herkese 3 Maaş Birden Ödeme Yapılacak..!
SGK'dan Büyük Müjde! Başvuran Herkese 3 Maaş Birden Ödeme Yapılacak..!

SGK'dan Büyük Müjde! Başvuran Herkese 3 Maaş Birden Ödeme Yapılacak..!

SGK açıkladı. 3 maaş birden alabilecekler. Vatandaşlar bu konuyu uzun süredir araştırıyorlardı. Belli şartları taşıyanlar 3 maaş birden alabilecekler. Kritik tarih ise 2008 olarak belirlendi. 2008 yılında değişen sistemin getirmiş olduğu bazı durumlar emeklilik konusunda değişikliğe gidilmesine neden oldu.

A+A-

Yasalarımıza göre vefat etmiş sigortalıların hak sahiplerinin de yararlanabileceği ölüm aylığı hakkı bulunuyor. Hem sigortalının eşi hem de çocukları belli oranda maaş alabiliyorlar. Sigortalı vefat ettiğinde eşi ister çalışın ister çalışmasın ölüm maaşı alabilmektedir. Yetimler ise belli şartları taşıyorlarsa yetim maaşından yararlanabilmektedirler. Ölen babadan maaş alıp alınmayacağı ile ilgili bazı kriterler bulunmaktadır. İşte o kriterlere dair son dakika haberleri…

2008 yılı öncesinde vefat etmiş sigortalı vatandaşın hak sahibi yakınları farklı kurumlarda çalışıyorlarsa hem dul hem de yetim maaşı alabilme hakkına sahiptiler. Ancak 2008 yılından sonra bu sistemde değişiklik yapıldı ve yüksek olan maaş tercih edilerek alınması sağlandı. Yani hem eşine hem de babasını kaybetmiş biri 2008 sonrasında bunlardan yalnızca birini maaşını alabilmekte. Fakat bazı istisnaların da var olduğu biliniyor.

Eşler Çift Maaş Nasıl Alabilir?

Eşlerden biri vefat ettiğinde İkisi de sigortalı ise kadın erkek fark etmeksizin sağ kalan eşe maaş bağlanmaktadır. Bu kişi çalışıyor veya emekli olmuş olsa da ölüm maaşı alabilir. Hem emekli maaşını hem de eşinin maaşını alarak çift maaş alabilmektedir. Burada değişen yalnızca maaş oranı olarak belirlenmektedir. Eğer, eş emekli ya da çalışmıyorsa maaşı yüzde yetmiş beş, çalışıyor ise emekli maaşı %50 oranında alınabilmektedir. Kurum farkı bulunmuyor. SSK'lı veya bağ-kur'lu ya da emekli sandığına bağlı iseniz eşinizin maaşını alabilmeniz mümkün oluyor.

3 Maaş Birden Nasıl Alınır?

Bazı durumlarda 3 maaş birden alabilmek mümkün oluyor. Hangi şartlarla 3 maaş birden alınabilir araştırılıyor. Kadın emekli olduktan sonra çalışıyorsa veya eşinin maaşını alıyorsa 3 maaş birden alınabiliyor. Ancak bu maaşı hangi kurumdan aldığı da dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. Emekli bir bayan hem kendi maaşını hem vefat eden eşinin maaşını hem de babası memur veya memur emeklisi ise ve vefat etmişse babasının maaşını alabiliyor. Yetim maaşı ödemesinde Emekli Sandığı mensupları için çocukları adına farklı bir durum ortaya çıkıyor. Memur kızları çalışsalar da emekli dahi olmuş olsalar evlenmedikleri sürece babalarının maaşından yararlanabiliyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum