1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan büyük müjde! Bu Grupta Olan Herkese 10 Yılda Emeklilik müjdesi! İşte Detaylar!
SGK'dan büyük müjde! Bu Grupta Olan Herkese 10 Yılda Emeklilik müjdesi! İşte Detaylar!

SGK'dan büyük müjde! Bu Grupta Olan Herkese 10 Yılda Emeklilik müjdesi! İşte Detaylar!

İş yaşamının içinde daima rizikolar bulunuyor. Özellikle ağır işlerde çalışanlar bu tarz rizikolarle daha çok karşı karşıya kalıyor. Birçok işçi de çeşitli iş kazaları dolasıyla engelli kalabiliyor.

A+A-

Binlerce kişi sigortalı şekilde çalışmaya başladıktan sonra, iş kazaları yüzünden engelli kalabiliyor. Böyle durumlarda çalışamayacak hale gelen kişiler; SSK kapsamında “Malulen emekli” statüsünden emekli olma şansına sahip oluyor. Ancak elbette bu durumun bazı koşulları var. Hep birlikte bakalım, şartlar ve koşullar neymiş?

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik sistemi, SSK tarafından hayata geçirilen ve kişilerin mağduriyete uğramasının önüne geçen bir düzenlemedir. Özellikle de mavi yakalı olarak isimlendirilen kişiler, bazı koşullarda hayatlarını riske atmak mecburiyetinde kalıyorlar. Zorlu çalışma şartlarındaki kişiler bazı iş kazaları veya hastalıklar sonucusunca; mevcut işlerini devam ettiremez hale geliyorlar. Bu noktada ise SSK, çalışanları mağdur etmemek adına “malulen emeklilik” adı verilen bir sistemi hayata geçirerek kişilerin erken yaşta emekli olmasının önünü açıyor.

Malulen Emeklilik Şartları

Elbette malulen emekliliğinde belirli koşulları ve şartları var;

Malulen emekli olmayı isteyen vatandaşların, sigorta başlangıç tarihi itibariyle en az 10 yıl çalışmış olması gerekmektedir. Aksi taktirde malulen emekli olma şanslarını kaybediyorlar. Ayrıca malulen emeklilik; bütün sigorta türlerinde bu zorunluluk geçerlidir. (4A – SSK, 4B – BAĞKUR ve 4C – Emekli Sandığı)

Ayrıca bu 10 senelik süre zarfında tekamül eden 1800 günlük priminin ödenmiş olması gerekmektedir.

Malulen emekliliğe başvuracak kişilerin engel durumu veya hastalığı, sigortalı şekilde çalışmaya başladıktan sonra oluşması gerekmektedir. 1800 günlük primi ödenmemiş kişiler malulen emeklilikten faydalanamıyor. Aynı zamanda kişinin, bu hastalığı veya engel durumu, belirlenen hastanelerdeki sağlık kurulu tarafından en az %60 ve üstünde güç kaybı oluştuğuna ilişkin rapor vermesi aranan koşullardan biri.

4A SSK sigorta türünde çalışan kişilerin, işlerini bırakması gerekmektedir.
4B BAĞKUR sigorta türünde olan kişilerin, ticari faaliyetlerini sonlandırmış olmaları ve geçmişten kalan prim borcu bulunmaması gerekmektedir.
4C Emekli Sandığı sigorta cinsine bağlı kişilerin ise bulundukları görevden ayrılmış olmaları gerekmektedir.

Malulen Emeklilik İçin Kabul Edilen Hastalıklar

SSK tarafınca hazırlanmış rehbere göre her hastalık malulen emeklilik için kabul edilmiyor. İşte SSK’nin kabul ettiği hastalıklar:

Ölümcül derecede kabul gören bütün kanser türleri,
Epilepsi, demans, beyin tümörleri, parkinson, selebral palsi, MS, zeka geriliği gibi beyin hasarı sonucu oluşan hastalıklar,
İleri seviyede bipolar bozukluk ve şizofreni gibi kişinin hayatını, kararlarını ve ruh halini etkileyecek psikolojik rahatsızlıklar,
Görme yetisinin kaybolması veya azalması, retinaya bağlı oluşan kanamalar,
Denge bozuklukları ve işitme kaybı,
Uzuv kaybı, (Ampüte)
Bazı organ nakilleri, (Karaciğer, kalp, akciğer, böbrek)
Siroz veya tüberküloz gibi karaciğer hastalıkları,
Kalp yetmezliği veya kalp kapakçığı rahatsızlıkları,
Metabolizma bozuklukları ve AIDS

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.