1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Büyük Müjde! Sigorta Girişi Olan Herkese 3 Bin 150 TL Ödeme  Yapacak...
SGK'dan Büyük Müjde! Sigorta Girişi Olan Herkese 3 Bin 150 TL Ödeme  Yapacak...

SGK'dan Büyük Müjde! Sigorta Girişi Olan Herkese 3 Bin 150 TL Ödeme  Yapacak...

SGK’dan başvuru yapana 3150 TL ödenecek. Tam 3 kat fark bulunuyor. Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren bu gelişme herkesin dikkatini çekti.

A+A-

Eski memur emeklisinin vefat etmesi ile ödenen ölüm yardımı ile birlikte yeni memur olarak ifade edilen 5510'a tabi memur emeklilerinin ölümünde ödenen ölüm yardımı arasında ciddi bir fark olduğu ortaya çıktı. Biri 3150 TL alırken diğeri 918 TL alıyor. İşte bunun nedeni ve ölüm yardımları ile ilgili merak edilenler ve son dakika haberleri…

SGK’dan ölüm parası ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Sosyal Güvenlik kapsamında görevli olan veya emekli memurun vefatı halinde devlet en azından cenaze giderleri için hak sahiplerine ölüm yardımı ödemesi yapıyordu. Cenaze ödemesi adı altında verilen bu yardımı miktarları emeklinin statüsünü veya çalışana göre değişiyor.

Sosyal Güvenlik kapsamında yapılan yardımlarda sosyal devlet ilkesinin bir gereği uygulanıyor. Malullük, emeklilik, vazife malullüğü aylığı almakta olan ve vefat eden Sosyal Güvenlik kanunlarına göre cenaze ödeneğinden yararlanabiliyor. Hak sahiplerine yapılan bu ödeme bazı kriterlere göre yapılıyor. Ölüm yardımı adı altında 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre ve 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanuna tabi olanların vefat etmesi halinde ödeme yapılması hükmü bulunuyor. Ancak eski memur emeklilerinin vefat etmesi halinde ölüm yardımı tutarı yeni memurun vefatı halinde ödenen tutara göre veriliyor. Burada 5434’e tabi olan memurların vefatında yardım yüksek miktarda ödenirken 5510'a tabi olanların vefat etmesi halinde ödenen ücret oldukça düşük. Tam 3 kat fark bulunuyor.

Cenaze Yardımı Kime Ödenir?

Cenaze yardımı emekli aylığı alırken vefat edenlere ödenen bir ödenektir. Bu yardımdan yararlanabilecek kişilerin sırası belirlenmiştir. Emekli, memur, görev kurumlarına beyanname verenler ve ölümü yardımının ödeneceği kişi seçilmektedir. Bu seçtikleri kişi öncelik sırasına göre ölüm yardımı ödenecek kişiler olarak belirlenmiştir. Emekli, memur görevde iken bir kişi belirlenmişse vefatı halinde bu destekten o kişi yararlanabilir. Bunun dışında dul eş yardımı alabilir. Eşi yok ise çocukları ölüm yardımı alabilirler. Çocukları da bulunmuyorsa anne ve babası bu haktan yararlanabilir. Hiçbirisi bulunmuyorsa vefat eden emeklinin kardeşleri ölüm yardımını alabilirler. Kardeş de dahil aile yakınlarında hiç kimse yoksa ölüm yardımı cenazeyi kaldıran ve masrafları yaptığını belgeleyen kişiye ödeniyor. Ölüm yardımı ödemeleri bir defaya mahsus ödenen bir tutardır. Bu tutarın hesabında yüksek devlet memuru ek göstergesi ve memur maaş katsayısı göz önüne alınarak ödeme yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.