1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Ev kadını, Yaşlı, Öğrenci Herkese PTT'den Anında 851 TL Yardım Ödemesi Yapılacak…
SGK'dan Ev kadını, Yaşlı, Öğrenci Herkese PTT'den Anında 851 TL Yardım Ödemesi Yapılacak…

SGK'dan Ev kadını, Yaşlı, Öğrenci Herkese PTT'den Anında 851 TL Yardım Ödemesi Yapılacak…

SGK PTT aracılığı ile vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor. Özellikle pandemi döneminde sosyal yardımlar hız kesmeden devam ediyor. 65 Yaş aylığı ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Asgari ücrete yapılan zammın ardından dul, yetim, yaşlılık ve engelli maaşlarına da zam yapıldı. Geçtiğimiz yıl yaşlılık maaşı 711,50 kuruştan 864,89 TL'ye kadar yük

A+A-

SGK PTT aracılığı ile vatandaşlara yardımlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl 711,50 TL olan yaşlılık maaşı 864,89 TL olarak ödeniyor. Ayrıca engellilere ödenen 851,95 TL'lik yardım 1.035,63 TL'ye kadar yükseldi. 2022 sayılı kanun uyarınca yapılan ödemelere ilişkin güncellemeler yapıldı. 65 yaşında olan vatandaşlar işgücü kaybı yaşamaları halinde ve herhangi bir sosyal güvenceleri bulunmuyorsa bu haktan yararlanabiliyorlar. Aynı kişinin kendinin ve çocuklarının devlet kanalından hiçbir geliri bulunmuyorsa 65 yaş maaşı devreye girmektedir. İşte, SGK’dan yapılan ödemelere ilişkin son dakika haberleri...

SGK’dan yapılacak ödemelere ilişkin açıklama geldi. 65 yaş maaşları ne kadar? 2021 yılında kaç TL oldu? Asgari ücret zammının ardından ödenen aylık ve kıdem tazminatından yapılan düzenlemeler ne durumda? Kaymakamlık kanalı ile yapılan başvurular değerlendirilerek kimler bu haktan yararlanma şansı elde edebiliyor? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan başvuru yaparak devlet tarafından mali olarak yetersiz olanlara hibe desteği sağlanıyor. İşte, bu desteklerden yararlanmak için gerekli şartlar.

Kimler Bu Haklardan Yararlanabilir?

SGK geliri olmayan vatandaşlara elini uzatıyor. Usulsüzlük, sahte belge veya yanlış gelir beyanı tespit edilmesi halinde 65 yaş maaşı hemen kesiliyor. Aynı zamanda nafaka alan ve bununla geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan kişilere yaşlılık maaşı bağlanması uygun değildir. 65 yaşını doldurmuş olan ve aylık gelir durumu temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar düşük olan vatandaşlara şartları uygun olmaları halinde bakanlıklar tarafından maaş verilmektedir.

Maaş için belirlenen şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk sırayı alırken 65 yaşından büyük olmak ve muhtaçlık sınırının altında olmak, hiçbir sosyal güvencesi bulunmamak şartlarını taşıyor olmak gerekiyor.

65 Yaş Maaşı Nasıl Alınır?

65 yaş maaşı mal müdürlükleri ve defterdarlıklar tarafından yapılan beyanlarla gerçekleştirilmektedir. Eksik bilgi olması halinde yapılacak yazışmalar sebebiyle aylık almakta zorluk çekebilir ve bu süre uzayabilir. Bu nedenle eksiksiz belge teslimi yapmanız işlemlerinizi hızlı bir şekilde hallolmasını sağlayacaktır. İlk ödeme Türkiye genelinde Ziraat Bankaları üzerinden yapılmaktadır ve daha sonraki ödemelerde PTT üzerinden gerçekleştirilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.