1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK’dan Müjdeyi Verdi! Bu Hastalıkları Olanlar Erken Emekli Olabilecek… İşte O Hastalıklar ve Detaylar...
SGK’dan Müjdeyi Verdi! Bu Hastalıkları Olanlar Erken Emekli Olabilecek… İşte O Hastalıklar ve Detaylar...

SGK’dan Müjdeyi Verdi! Bu Hastalıkları Olanlar Erken Emekli Olabilecek… İşte O Hastalıklar ve Detaylar...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik mevzuatında herhangi bir yerde çalışırken sağlığını kaybeden vatandaşlar için özel bir sisteme başvuruyor. Bu sistemde geçerli olan bazı hastalıklara yakalananlar, prim şartı olmadan, yaş şartına takılmadan, hastalıklarını raporla kanıtlamaları şartıyla emekli olma şansı yakalıyor.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik mevzuatında herhangi bir yerde çalışırken sağlığı bozulan yurttaşlar için özel bir sisteme başvuruyor. Bu sistemde bazı hastalığa yakalananlar, prim koşulu bulunmadan, yaş koşuluna takılı kalmadan, hastalıklarını raporla kanıtladıkları takdirde emeklilik şansı yakalıyor.

Sağlık Problemleri Sebebiyle Yaş Engeline Takılmadan Erken Emeklilik

Sağlık koşullarından dolayı erken emeklilik durumuna malulen emeklilik denir. Malulen emeklilikte, kişi belirli bir süre çalıştıktan sonra, SGK tarafından mevzuatta belirlenen hastalıklardan birisine ya da birkaçına yakalandığında ve en önemlisi bu hastalık kişinin çalışma gücünün % 60’ını kaybetmesine yol açıyorsa erken emeklilik mümkün olabiliyor.

Kimler Malulen Emekli Olabilir?

Malulen emekli olabilmek için; daha önce belirlenmiş koşulların meydana gelmiş olması gerekir. Bu şartlar şu biçimde sıralanabilir;

Malulen emekliliğe başvurabilmek için kişinin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı içerisinde hangisinin bünyesinde yer aldığına bakılmaksızın sigortalı çalışmaya başlamasının ardından 10 yıl geçmiş olması gerekir.(Bazı özel hallerde 5 yıl olarak uygulanabilmektedir)Malulen emekliliğe başvurabilmek için kişi 10 senelik çalışma süresi boyunca en az 1800günlük prim tutarını yatırmış olmalıdır.

Malulen emekliliğe başvurabilmek için kişide var olan hastalığın çalışmaya başladıktan sonra ortaya çıkmış olması gerekiyor.

Malulen emekli olabilmek için kişinin iş gücündeki kaybının en az % 60 olması gerekir, bu iş kaybının ise sağlık raporuyla ispatı istenir.

Malulen Emekliliğe Neden Olan Hastalıklar

Göz Hastalıkları

Malulen emeklilik koşullarında yer alan hastalıklardan ilki göz rahatsızlıklarıdır. Kişi de yer alan görme azlığı ve retina kanamaları yukarda bahsedilen koşullara uyuyor ve durum raporla da ispatlanıyorsa kişi malulen emekli olabilir.

İşitme Ve Denge Kaybı, Kan ve Cilt Hastalıkları

Yardım almadan ayakta durmaya engel denge bozuklukları, işitme kaybı ve anemi gibi rahatsızlıklar ile Behçet hastalığı gibi cilt sorunları da yine şartlar sağlandığında malulen emekliliğe neden olabilir.

Organ Yetmezliği Veya Nakli

Çeşitli sebepli kanamalar(ağız, anüs), siroz, organ nakli, kalp yetmezliği, organ kaybı, kalp nakli, böbrek nakli ve akciğer nakli de yine malulen emekliliğe neden olabilecek hastalıklar arasındadır.

Diğer Çeşitli Hastalıklar

Tüberküloz, AIDS, Beyin felci, Parkinson, MS hastalığı ile Beyin Tümörleri de malulen emeklilik kapsamına giren hastalıklardandır.

Psikolojik Rahatsızlıklar

Şizofreni tanısı, Epilepsi ve Demans.

Kanser Hastalıkları

Yumuşak doku kanseri, cilt kanseri, lösemi, lenfoma, penis kanserleri, akciğer kanseri, mide kanseri, kalın bağırsak kanseri, tiroid bezi kanseri, ince bağırsak kanseri, testis kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, mesane kanseri, sinir sistemi ve safra kesesi ile safra yolları hastalıkları da yine malulen emekliliğe neden olabilir.

Erken Emeklilik Şeker Hastalığı İle Mümkün mü?

SGK’nın malulen emeklilik konusundaki mevzuatı çok açık. Hastalığın çalışmaya başladıktan sonra oluşması ve iş kaybında uğranılan % 60’lık oran şeker hastalarının durumları da bu koşullara göre ele alınacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.