1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Resmen Açıkladı! Sigorta Girişi Olan  ve Başvuran Herkese 3 Bin 150 TL Hemen Ödeme Yapılıyor...
SGK'dan Resmen Açıkladı! Sigorta Girişi Olan  ve Başvuran Herkese 3 Bin 150 TL Hemen Ödeme Yapılıyor...

SGK'dan Resmen Açıkladı! Sigorta Girişi Olan  ve Başvuran Herkese 3 Bin 150 TL Hemen Ödeme Yapılıyor...

SGK'dan ödenen yardımlarda olduğu gibi bu yardımda sosyal devlet ilkesinin bir sorumluluğu kapsamında yapılıyor. SGK'dan emekli maaşı, malullük aylığı, vazife malullüğü maaşı ödenirken ölen kişinin sosyal güvenlik kanunlarına göre ölüm yardımı veya cenaze ödeneği adı altında ölümden 5 yıl sonrasına kadar ödeme yapılıyor.

A+A-

Ölen sigortalının hak sahiplerine cenaze yardımı ödemesi yapılmaktadır. SGK'dan ölüm yardımı adı altında bu ödemeler 5434 sayılı Emekli Sandığı kanuna göre yapılmaktadır.

SGK'dan Ölüm Yardımı Kimlere Verilir?

Emekli maaşı alırken vefat etmiş olanların hak sahipleri cenaze yardımı alabilmektedirler. Ölüm yardımı ödemesindeki sıralama ise belirlenmiştir. SGK’dan belirlenen o sıralama şöyle;

Sağ iken çalışırken ölüm yardımının ödenecek kişi seçmesi halinde seçilmiş olan kişi ölüm yardımı alabilmektedir. Şayet böyle bir belgeleme yapılmadıysa dul eş ölüm yardımını alabilmektedir. Dul eş bulunmuyorsa çocukları ölüm yardımından belirli oranlarda yararlanabilirler. Çocukları da bulunmuyorsa vefat eden kişinin anne veya babası bu yardımdan yararlanabilir. Emeklinin kardeşleri ölüm yardımını ortak olarak alabilirler. Kardeşleri veya aile yakınları da bulunmuyorsa cenaze masraflarını karşılayan kişi bu haktan yararlanabilir. İşte SGK’dan ödenen ölüm yardımına ilişkin merak edilenler ve son dakika haberleri…

Ölüm yardımı yalnızca bir defaya mahsus yapılan bir ödemedir. Ölüm yardımından en az ödenecek tutar bulunur ve bu tutarın en yüksek devlet memuru ek göstergesi ve memur maaş katsayısına esas alınarak hesaplanması sağlanır. Bu tutar bir defaya mahsus olmak şartıyla ödenir.

Ölüm aylığı alınabilmesi için gerekli bazı şartlar bulunuyor. Vefat eden çalışanın en az 1800 gün priminin yatırılmış olması gerekir.

  • 4A kapsamında ise 5 yıllık sigortasının ve en az 900 gün priminin bulunması gerekiyor. Bu kriterler uygunsa kişilere maaş bağlanması mümkün. Ölüm aylığı bağlanması için ise müracaat gerekiyor. SGK mensubunun çalışması statüsüne göre bu durum değişebiliyor.
  • Vefat eden kişi 4C kapsamında faaliyetlerini yürütüyorsa ve vefatı halinde müracaat edilecek adresler Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bağımsız ve hizmet akdiyle çalışanlar emeklilik daire başkanlığı adresidir.
  • 4B kapsamında bulunanlar çalışırken veya emekli iken vefat etmeleri halinde vefat eden kişinin yakınının başvuru yapması sigortalının dosyasının olduğu ses İl Müdürlüğüne başvuru oluşturması gerekiyor.

Ölüm Aylığı Ne Kadardır?

Ölüm aylığı 5434 kurallarına göre emekli aylığı alan vatandaşlara sağlanan bir haktır. 3150 TL en az ödenecek tutar olarak belirlenmiştir. Emekli aylığı daha fazla olanlar için bu tutar daha yüksek ödenebilmektedir. 2021 ölüm aylığı 918 TL olarak belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her yıl bu tutar yeniden hesaplanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.