1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Resmi Açıklama Geldi! 6 Yıl Erken Emekli Olacaksınız...
SGK'dan Resmi Açıklama Geldi! 6 Yıl Erken Emekli Olacaksınız...

SGK'dan Resmi Açıklama Geldi! 6 Yıl Erken Emekli Olacaksınız...

SGK'dan aile bütçesine katkı sağlamak isteyen kadınlara büyük fırsat sağlandı. SGK sisteminde yer alan kadınlara önemli fırsatlar oluşturuldu. 6 yıla kadar prim kazanma hakkı sağlanıyor. İşte detaylar ve en son dakika gelişmeleri.

A+A-

SGK'dan doğum borçlanması ile annelere ne kadar erken emeklilik imkanı oluşturuldu. Çocuk doğduktan sonra çalışmasalar da pirim kazandıran bu sistemle 6 yıla kadar erken emeklilik mümkün. Bu haktan faydalanabilmek için 3 kriter gerekiyor. Doğum sigorta başlangıç tarihinden sonra yapılmış olmalı sigortaları dahil iki doğum sonrasında iki yıl içinde prim ödenmeyen borçlar için borçlanma yapılabilmektedir. Borçlanılacak sürede çocuğun hayatta olması gerekmektedir. Bu şartlar taşınması halinde erken emeklilik mümkün olacaktır. İşte, erken emeklilik hakkında bilinmeyenler ve son dakika haberleri…

Erken emeklilik haberleri çalışanlarda büyük sevince neden oluyor. Sigortalı kadınların doğumdan sonraki 8 haftalık dönemi çoğul gebeliklerde 10 haftalık süreç doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde kadınlara büyük avantaj sağlıyor. İtiraz süresi ile birlikte toplamda 2 yıllık süre borçlanılabiliyor. Borçlanma ile toplamda en fazla 6 yıl erken emeklilik veya emeklilik tarihini öne çekme mümkün hale gelebiliyor.

Kadın sigortalılar da doğum borçlanması talebinde bulunulduğunu da doğum yaptığı tarihten sonra adına ödenmiş olan primi hesaplamada dikkate alınmaz. Bu primler 2 yıllık süreden düşürülür ve kalan borç doğum borçlanması yapılacak süre içerisinde çocuğu vefat etmiş olması durumunda vefat tarihine kadar olan süreler için borçlanma hakkı oluşturulur. İlk doğumdan sonra 2 yıl dolmadan 3. doğum yapmış olan kadınlar için ilk doğumdan 3. doğuma kadar geçen süreler 2. doğum için borçlanılabilecek. 2 yıllık sürenin toplamı kadar süre için borçlanma hakkı oluşturulmaktadır.

Hangi Ödemeler Talep Ediliyor

SGK'dan doğum borçlanması için ödenmesi gereken tutarlar o yılki brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Brüt asgari ücret günlük tutarının %32’si günlük doğum borçlanması tutarını ortaya çıkarmaktadır. 7.5 katı günlük en yüksek borçlanma tutarı olarak belirlenmektedir. Sigortanın en son çalışmasının veya hizmetin yapıldığı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nden Sosyal Güvenlik merkezine başvuru oluşturarak bu hakkından yararlanabilmesi sağlanır. e-devlet üzerinden de doğum borçlanması hakkında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.