1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sigorta Girişi Olan milyonlaraca kişiye Müjde! SGK, Milyonlarca Vatandaşa Toplu Para İadesi Yapacak…
Sigorta Girişi Olan milyonlaraca kişiye Müjde! SGK, Milyonlarca Vatandaşa Toplu Para İadesi Yapacak…

Sigorta Girişi Olan milyonlaraca kişiye Müjde! SGK, Milyonlarca Vatandaşa Toplu Para İadesi Yapacak…

SGK’dan toplu para alacak yurttaşların bilmeleri gerekli olan ilk kural bu ödemeler her prim yatıran vatandaşa istedikleri zaman aralığında yapılan bir ödeme değildir. Prim iadesi düzenlemesi ve 5510 sayılı kanuna dayanan bildirgeye göre bu ödemeler yaş koşulunı gerçekleştirmiş fakat primi emekli olmaya yetmeyen yurttaşlara sunulmakta olan bir

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmak için prim ödemesi yatırmış ancak yaştan dolayı emekli olamamış yurttaşlara prim iadesi ödemesi gerçekleştiriliyor. Belirli koşullar ile yapılan geri ödemeler güncel rakamlara göre ödeniyor.

Yaşlılık nedeni ile çalışamayacak durumda olan yurttaşların gelir kaynağı olan emeklilik maaşı hak sahibine düzenli ilaçlanma ödenir.

SGK’dan toplu para alacak yurttaşların bilmeleri gerekli olan ilk kural bu ödemeler her prim yatıran vatandaşa istedikleri zaman aralığında yapılan bir ödeme değildir. Prim iadesi düzenlemesi ve 5510 sayılı kanuna dayanan bildirgeye göre bu ödemeler yaş koşulunı gerçekleştirmiş fakat primi emekli olmaya yetmeyen yurttaşlara sunulmakta olan bir haktır. Mevzuatta yer alan düzenlemede yaş koşuluna göre bayanların 58 erkeklerin ise 60 yaşında olma koşulu yer almakta.

5510 sayılı Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında emeklilik için kişilerin yaş hizmet süresi ve prim günü ödemesi kriterlerine uygun olması gerekir. SGK’ya uzun seneler boyunca her ay düzenli ilaçlanma prim ödemesi gerçekleştiren yurttaşların en önemli hedefi ise emekli olmaya hak kazanmaktır.

Fakat bazı yurttaşlar kendilerine özel durumları nedeni ile emekliliğe hak kazanamıyor. Bu tarz durumlarda ise uzun seneler prim ödeyen yurttaşların bazı hakları yer almakta. Bu haklar çalışma süresi devam ettiğinde de verilirken buna ilave olarak çalışma hayatından çıktığındı da devam ediyor. SGK tarafından prim ödeyen ancak aktif çalışma hayatında var olmayan yurttaşlara sağlanan hakların önemli bir kısmı ödemeler üzerine gerçekleştiriliyor.

Toplu Ödeme Almak İçin Gerekli Olan Koşullar Nelerdir?

SGK bünyesine bağlı şekilde hizmet sunan 4A kendi hesabına ve namına bağlı olan 4B ile 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memuriyete başlayan 4C sigortalılığı statüsünde yer alan vatandaş toplu ödeme almaya hak kazanır. Bu kişiler herhangi bir neden ile işten ayrılmış ise iş yeri kapatılmış veya yaşlılığa bağlanması için gerekli koşulunı yerine getirmesine rağmen emekli olmaya hak kazanamıyor ise SGK tarafından bu kişilere prim iadesi yapılır.

Toplu Ödeme İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Toplu ödeme için kişilerin fotoğrafı talepte bulunması şart. Başvurular SGK üzerinden yapılmaktadır. Kişilerin müracaat sırasında yanında bazı evraklar bulundurması gerekir. Bu evraklar dilekçe, T.C kimlik kartı olması gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek yetkili birime müracaatta bulunabilirsiniz. Daha sonra işleminiz incelemeye alınır. Uygun görülüp görülmediğiniz size bildirilir. Bu inceleme süresi yaklaşık 1 ay kadar sürebilir.

Toplu Ödeme Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Başvuruveyair incelemeler yapıldıktan sonra olumlu sonuçlanması durumunda iletişim numaranıza bir bilgilendirme mesajı iletilir. Mesajın ardından kişinin adına Ziraat Bankasına toplu para ödemesi yapılır. Ödeme miktarı müracaatnun yapılmış olduğu senede geçerli olan tutardan hesaplanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.