1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika AK Parti'den "asgari ücret rakamı" ile ilgili açıklama geldi!
Son Dakika AK Parti'den "asgari ücret rakamı" ile ilgili açıklama geldi!

Son Dakika AK Parti'den "asgari ücret rakamı" ile ilgili açıklama geldi!

2022 yılı için belirlenecek olan asgari ücret fiyatları ile ilişkin açıklamada bulunan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş "Asgari ücret hakkında herkesi tatmin edecek hakkaniyetli ve adaletli bir rakam açıklanacak" dedi.

A+A-

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, hangi kesimin hangi alanda ihtiyacı olduğunun, öncelikli zorluklarının ne olduğunun farkında olduklarını ve bunları gidermek için ellerinden gelen mücadeleyi vermeye gayret ettiklerini söyledi.

Kurtulmuş, Türkiye'nin uzun seneler ana maddeleri bile üretemeden dışarıya bağımlı bir ekonomik model içerisinde yer aldığını ve çok yüksek faizlerle de ülke kaynaklarının bir biçimde heba edildiği dönemler yaşadığını ifade etti.

O dönemin koşulları içerisinde dünyada neoliberal koşulların etkili olduğunu ve Türkiye'de de bu tezlerin uygulandığını belirten Kurtulmuş, "2013 Mayıs ayından sonra Türkiye'nin yeni bir yönelişe doğru gittiğini görüyoruz. 2013 Mayıs ayında Türkiye iki önemli gelişmeye sahip oldu. Bunlardan birisi IMF ile olan borç ilişkisini sonlandırarak, IMF'ye olan siyasi bağımlılığın dışına çıkmış oldu.

Bu, Türkiye yakın tarihimiz bakımından fevkalade önemli bir milattır. Aynı zamanda 2013 senesinin Mayıs ayında Türkiye'de faiz, tarihi olarak dip noktaya inmiştir. Yaklaşık yüzde 4,5 dolayında bir faiz oranlarıyla karşı karşıyaydı." dedi.

Kurtulmuş, bu gelişmelerin hemen arkasından yaşananlara da değinerek, "Önce başlangıçta duyarlı gençlerin başlattığı Gezi Parkı eylemleri bir anda şirazesinden çıkan, Türkiye'yi altüst eden, sokakları karıştıran ve marjinal terör örgütleri vasıtası ile Türkiye'de iç gerilimleri ve hatta iç çatışmaları körükleyen bir hale geldi. Türkiye o süreçten itibaren de çok sayıda olağanüstü dönemin koşullarını andıran hususlarla karşılaştı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 17-25 Aralık, 7 Şubat ve 15 Temmuz'da yaşananları da anımsatan Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

"Türkiye o tarihten itibaren adım adım bu noktaya doğru geldi. Türkiye bundan sonra yeni bir ekonomik yöneliş içerisindedir. Bu ekonomik yönelişin temel paradigmaları şu biçimde özetlenebilir. Bir daha Türkiye yüksek faiz-düşük kur-enflasyon sarmalının içerisine düşmeyecektir. Bu anlamda Türkiye üretim maliyetlerinin geriletilmesi bakımından hem faiz meselesini önem veriyor ama esas itibarıyla Türkiye üretim, yatırım, istihdam ve ihracat odaklı yeni bir ekonomik perspektifte hareket edecektir.

İnşallah koşullar ne olursa olsun Türkiye üretmek, ihracat etmek, büyümek ve yatırıma önem vermek perspektifinden vazgeçmeyecektir. Bu yönelişin ana özelliklerinden biri de Türkiye'de bir daha başta IMF olmak üzere global ekonomik vesayet kuruluşlarının hiç birinin gölgesine girmeyecek, onların bir biçimde yönlendirdiği ekonomi olmaya düşmeyecektir.

Üçüncüsü ise Türkiye ekonomisinin uzun seneler boyunca ana meselelerinden birisi olan bütçe açığı ve cari açık dediğimiz bu açıklara düşmeyecek bunların giderilmesi konusundaki şu andaki geldiğimiz olumlu tabloyu koruyarak, geliştirerek yolumuza devam edeceğiz."

Kurtulmuş, Türkiye'nin yeni ekonomik yönelişi neticesinde ihracatı, yatırımı ve istihdamıyla pozitif bir noktaya doğru gideceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Hem global emtia fiyatlarındaki aşırı pahalılaşma, söz gelimi doğal gazda yüzde 359, akaryakıtta yüzde 30 dolar bazındaki fiyat artışlarının ayrıca endüstriyel metallerin hemen tamamının iki katından 8-9 katına kadar fiyatlarının artmış olması, yine aynı şekilde gıdada olağanüstü yüksek bir fiyat artışının global ölçekte sağlanmış olmasının vermiş olduğu bir takım baskılar üzerinden Türkiye'de maalesef bu yeni dönemde özellikle enflasyonunun yukarıya doğru seyretmesi ve buna bağlı şekilde da hayat pahalılığının vatandaşımızı birinci derecede etkilediğini biliyoruz.

Bunun ekonomi alanında ne tür sonuçlar çıkardığının farkındayız. Bunların nasıl telefi edileceğini, vatandaşımızın yükünü azaltacak şekilde önlemlerin alınacağının da hepsinin farkındayız ve kalem kalem bunların üzerinde çalışarak vatandaşımızın yükünü hafifletmeye gayret ediyoruz."

Asgari ücret açıklaması
Asgari ücret konusunda herkesi tatmin edecek hakkaniyetli bir rakam açıklanacağını vurgulayan Kurtulmuş, aynı şekilde kamu çalışanlarını etkileyecek biçimde kamu personeli maaşlarının da enflasyonun altında olmayacağını aktardı.

Ücretlerin iyileştirilmesi için ilgili bakanlıkların titizlikle çalıştığını belirten Kurtulmuş, "Böylece aynen kamu çalışanlarında olduğu gibi memur konusunda da enflasyonun üzerinde hakkaniyetli bir artış sağlayarak vatandaşımızın bu yükün altında ezilmesinin önüne geçilmesi sağlanacaktır. " dedi.

Kurtulmuş, esnafa, KOBİ'lere şimdiye kadar 780 milyar liralık destek verildiğini anımsatarak, "Bütün kesimlere verilen destekler artarak devam ediyor. Sadece bugün için yeni olan bir konu var, çiftçilere kuraklık desteği. Yıllardır özellikle bu yıl yaşadığımız kuraklık dolayısı ile ifade edilen kuraklık desteğinin verilmesiyle ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını bitirmiştir. 2,6 milyar lira çiftçilere kuraklık desteği verilecektir.

Ayrıca desteklerden alınan vergilerin de yine çiftçilerimize iade edilmesiyle beraber devlet 4,6 milyar liralık bir ilave gelirden de vazgeçerek bunları çiftçilere aktaracaktır." diye konuştu.

Temel tüketim maddelerinde yaşanan fiyat artışlarına da dikkat çeken Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Hangi kesimin hangi alanda ihtiyacı olduğunun, öncelikli zorluklarının ne olduğunun farkındayız ve bunları gidermek için elimizden gelen mücadeleyi vermeye gayret ediyoruz. Türkiye'de özellikle milletimizin temel tüketim maddelerinde fiyatların arttırılmasına karşı sebep olanlara karşı Cumhurbaşkanımızın da açıkça ifade ettiği gibi hiç gözlerinin yaşına bakmadan, bu dönemin hassasiyetleri de göz önünde bulundurularak her çeşit tedbir alınacak, kimsenin 'ben yaptım oldu, ben fiyatı koydum o şekilde oluşacak' diyeceği bir rahatlık içerisinde hareket etme fırsatı bırakılmayacaktır. İnşallah çok kısa bir zaman içerisinde bu ekonomideki olumsuz etkileri ortadan kaldırarak yolumuza devam edeceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.