1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika Büyük müjde Mecliste Kabul Edildi! Flaş Haber 2 Maaş Birden Alarak Erken Emekli Olacaksınız...
Son Dakika Büyük müjde Mecliste Kabul Edildi! Flaş Haber 2 Maaş Birden Alarak Erken Emekli Olacaksınız...

Son Dakika Büyük müjde Mecliste Kabul Edildi! Flaş Haber 2 Maaş Birden Alarak Erken Emekli Olacaksınız...

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu yeni torba yasa teklifini onayladı. İçerisinde Gaziler için de planlanan uygulamalar yer alan düzenlemenin kabul edilmesiyle tek bir maaşlarıyla ailelerin, geçindirmeye çalışan gazilerin yüzlerini gülecek gelişme. Bu anlamda ekonomi ile alakalı düzenlemeleri içeren teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

A+A-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu yeni torba yasa teklifini onayladı. İçerisinde Gaziler için de planlanan uygulamalar yer alan düzenlemenin kabul edilmesiyle tek maaşlarıyla ailelerin, geçindirmeye çalışan gazilerin yüzleri de gülecek. Bu anlamda ekonomi ile alakalı düzenlemeleri içeren teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Asgari ücret teşviği, gazilere ikinci maaş, internetten silah satışına yasak gibi yeni düzenlemeler var. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Meclise "torba teklif" içinde sunulmakta olan gazilere yönelik düzenlemelerin 10 000 vazife ve harp malulü gazinin mağduriyetlerini gidereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat vermişti. Meclis'e geldi. 10 000 kişi erken emekli olacak. Asgari ücret teşviği, gazilere ikinci maaş, internetten silah satışına yasak gibi pek çok başlıkta önemli düzenlemeler içeren teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Yeni düzenlemeyle tüm vazife ve harp malülü gazilerimize 'erken emeklilik' hakkı tanınmış olacak. Yıllardır beklenen bir çalışmaydı. Meclise sunulmakta olan teklifte 5 000 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresini dolduran vazife ve harp malulü gazilere ikinci maaş bağlanmasının öngörüldüğü belirtildi.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Başkanı Lokman Aylar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki torba teklifin kabul gören maddeleri arasında yer alan gazilere sağlanacak yeni haklarla ilgili düzenlemeyi AA muhabirine değerlendirdi.

Gazilerin engellilikten doğan emeklilik haklarının engelliği olmayanlar gibi sayılmasına yönelik 2013'te yapılan yasal düzenleme sonrası yaşanan mağduriyetleri gidermek için mücadele verdiklerini anlatan Işık, Meclise sunulmakta olan teklifte 5 000 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresini dolduran vazife ve harp malulü gazilere ikinci maaş bağlanmasının öngörüldüğünü anımsattı.

Teklifin aralık ayında maaşı kesilen 236 gazinin mağduriyetlerini de gidereceğini vurgulayan Işık, şunları belirtti: "Cumhurbaşkanımızın gaziler konusundaki hassasiyeti aşikar. Sesimizi duydu ve burada bulunan mağduriyetlerin giderilmesi talimatını verdi. Cumhurbaşkanımıza, konunun Meclise taşınmasını sağlamakta olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk'a ve tüm siyasi parti temsilcilerine teşekkürü bir borç biliriz. Teklifin gazilerimizi mağdur etmeyecek en iyi biçimde Meclisten geçeceğine inancımız tam."

"Engellilik durumuna göre kademeli formül uygulanmalı"

Türkiye Harp Malulü Gaziler şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Işık, düzenlemede gazilerin engellilik oranlarının da dikkate alınması gerektiğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:"Mecliste 'torba teklif' içinde görüşülen düzenlemeler yaklaşık 10 000 vazife ve harp malulü gazinin mağduriyetlerinin giderilmesiyle ilgili. Yalnız ağır engeli ile hafif engeli olan gazilerin tamamının '20 yıl, 5 000 prim günü' kıstasına tabi tutulması mağduriyet oluşturabilir. Ağır engelliler için bu sürenin uzun olduğunu düşünüyoruz.

Bu sebeple teklifin engellilik durumuna göre kademeli bir formülle revize edilmesini tavsiye ediyoruz. Bunu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna ilettik. Önerimiz, yüzde 40 ve aşağısında engeli olan gazilerin 20 yıl 5 000 iş günü, yüzde 60-yüzde 80 arasında engeli olanların 17 yıl 4 bin 200 iş günü, yüzde 80 ve üzeri engellilik raporu olanların da 15 yıl 3 000 600 iş gününü doldurduktan sonra erken emekli olarak ikinci maaşa kavuşması.

Düzenlemenin bu biçimde yasalaşması için çaba harcıyoruz. Tüm mağduriyetlerin giderileceğine inanıyoruz." Işık, tüm siyasi partilerin gazilerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda ortak bir duruş sergilediğini ve bunun kendilerini mutlu ettiğini de dile getirdi.

"Tüm vazife ve harp malülü gazilerimize 'erken emeklilik' hakkı tanınacak"

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Başkanı Lokman Aylar da düzenlemenin gaziler açısından önem taşıdığını vurgulayarak, şunları ifade etti:"Daha önce vazife ve harp malulü gazilerimizden yalnızca yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olanlar erken emekli olabiliyordu. Yani esasında bu bir engellilik hakkıydı. Yeni düzenlemeyle tüm vazife ve harp malülü gazilerimize 'erken emeklilik' hakkı tanınmış olacak. Yıllardır beklenen bir çalışmaydı.

"Sayın Cumhurbaşkanımıza gazilerin mağduriyetlerinin giderilmesi

noktasındaki hassasiyetinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızın bu düzenlemeye çok emeği geçti. İlettiğimiz talepler dikkate alındı. Bunun için çok mutluyuz. Erken emekliliğin önünün açılması ve maaşı kesilen gazilerimizin problemlerinin giderilmesi çok kıymetliydi. Eksikliklerin de zamanla giderileceğini düşünüyorum. Örneğin, mahkeme kararıyla emekliliği elde eden gazilerimiz var, onların prim günlerinin silinmesiyle ilgili bir mağduriyet söz konusu.

Bu konunun da düzeltileceğine inanıyoruz." Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, 14 Ocak'ta partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yapmış olduğu konuşmada, gazilerin vazife malülü aylığıyla ilgili teknik sıkıntıların çözüleceğini, yasal düzenlemenin en kısa bir süre içinde Meclise geleceğini açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.