1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son dakika Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 Asgari ücreti açıkladı! İşte Asgari ücret yeni zam oranı
Son dakika Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 Asgari ücreti açıkladı! İşte Asgari ücret yeni zam oranı

Son dakika Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 Asgari ücreti açıkladı! İşte Asgari ücret yeni zam oranı

Son dakika: Asgari ücrette milyonlarca çalışanın merakla beklediği an geldi çattı. İşçi, ve işveren hükümet temsilcilerinden oluşan heyet, ortak bir noktada buluştu. Kararı açıklayan başkan Erdoğan, "2022 senesinde asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak olacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam değişecektir.

A+A-

Son dakika: Asgari ücrette milyonlarca çalışanın merakla beklediği an geldi çattı. İşçi, ve işveren hükümet temsilcilerinden oluşan heyet, ortak bir noktada buluştu. Kararı açıklayan başkan Erdoğan, "2022 senesinde asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak olacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam değişecektir. Asgari ücret yüzde 50 oranında artmış oldu." diye konuştu.

1 Aralık tarihinde başlayan asgari ücret pazarlığı, bugün sona erdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, ikinci toplantısını 7 Aralık'ta Türk-İş'in, üçüncü toplantısını 9 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde yapmıştı. Bugün dördüncü kez toplanan komisyon, nihai kararını verdi. 2022 senesinde geçerli olacak asgari ücreti Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bugün gerçekleştirmiş olan dördüncü toplantıda nihai karar aşamasına gelinmiştir. Komisyon asgari ücretin 4 bin TL'nin üstünde olması için bakanlığımıza görüş bildirmiştir. Gerek işçi gerekse işveren tarafını temsil eden taraflar, süreci özveriyle yönetti. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak ben de çok mutluyum.

YÜZDE 50 ORANINDA ARTIŞ OLDU

2022 senesinde asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam değişecektir. Asgari ücret yüzde 50 oranında artmış oldu.

İŞVERENİN ÜZERİNDEN 450 TL'LİK YÜKÜ KALDIRIYORUZ

Asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece işveren üstünden 450 TL'lik bir yük kaldırmış oluyoruz. Asgari ücretten gelir ve damga vergisini kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğumuzu gösterdik.

Ayrıntılar geliyor...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.