1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika Dolar ve euronun düşeceği tarih 26 Kasım iddiası gündeme bomba gibi düştü! Ekonomist Zelyut iktidarın bir planının olduğunu iddia etti...
Son Dakika Dolar ve euronun düşeceği tarih 26 Kasım iddiası gündeme bomba gibi düştü! Ekonomist Zelyut iktidarın bir planının olduğunu iddia etti...

Son Dakika Dolar ve euronun düşeceği tarih 26 Kasım iddiası gündeme bomba gibi düştü! Ekonomist Zelyut iktidarın bir planının olduğunu iddia etti...

Tüm bu gelişmeler Ekonomist Evren Devrim Zelyut'un 8 Ekim'de yapmış olduğu bir değerlendirmeyi akıllara getirdi. Zelyut, döviz ile alakalı kabinenin bir son hamlesi olduğunu açıklamıştı.

A+A-

Dolar ve euronun düşeceği tarih 26 Kasım iddiası. Piyasalardaki yangının ateşi 26 Kasım'da mı düşecek? Ekonomist Zelyut, kasım ayının sonuna dikkat çekti ve iktidarın bir planının olduğunu iddia etti

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında faizler 1 puan daha indirilerek yüzde 15'e çekildi. Piyasaları yine ateş sardı, dolar 11 liranın üzerine, euro da 13 lira bandına yaklaştı. Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, bugünkü Merkez Bankası kararından önce geçen ay bir değerlendirme yapmış ve dolar kurunu düşürmek için iktidarın bir hamlesinin olduğunu söylemişti. Zelyut bu tarihleri de 20 Kasım sonrası olarak işaret etmişti. İşte o tarih 26 Kasım mı?

Merkez Bankası'nın 18 Kasım'daki Para Politikası Kurulu toplantısından karar çıktı ve faizler 1 puan indirilerek yüzde 15'e çekildi.

Bütün bu gelişmeler Ekonomist Evren Devrim Zelyut'un 8 Ekim'de yapmış olduğu bir değerlendirmeyi akıllara getirdi. Zelyut, döviz ile alakalı kabinenin bir son hamlesi olduğunu açıklamıştı.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut'tan döviz cephesini sakinleştirmek, Avrupa ve Amerika'dan fon girişlerini tekrar ülkeye çekmek için iktidarın bir planın olduğunu açıkladı. Evren Devrim Zelyut, bu planın adını da 20 Kasım koydu. Zelyut'a göre 20 Kasım veya 21 ya da 22 Kasım sonrasında iktidar doları düşürmek için bir hamle yapacak. Zelyut'un açıkladığı tarihler ise 18 kasım'daki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun sonraki bir kaç gününe denk geliyor.

Peki 20 Kasım planı ne?

İşte Evren Devrim Zelyut'un bu konudaki değerlendirmesi...

"AKP'nin dolar ile alakalı bir çıkış stratejisi var. Çünkü kur artışları konusunda bir hayli köşeye sıkışmış durumdalar. Ve ne yapacaklarını sizlere anlatacağım. Elindeki silahlar ne, hangi silahları ne zaman kullanacak? Buna AKP'nin dolara 20 Kasım planı, veya AKP'den 20 Kasım operasyonu diyebilirsiniz buna. Ya da AKP'nin dolarda oynayacağı son kart... İktidarda kalmak için bu doların ve enflasyonun inmesi lazım. AKP'nin ilk icraati neydi faizleri indirmek, çözüm oldu mu hayır. Peki ne yapacak AKP nedir seçenekleri? 5 alternatifleri var.

kavala.jpg

1-İhracatı artırmak. Ama ithalatı da artırdı. İthalatı artırdığın zaman seçmenin cebine para girmiyor. Bu seçenek işe yaramayacak.

2-Yapısal reformlar yapsa... Ama yapamıyor. Yapsa 5 seneden önce sonucunu alamaz.

3-Varlık girişiyle doları dizginlemek. Türkiye gri listeye alındı, öyle büyük miktarlarla para girişi de olmaz artık.

4-Katar'dan Azerbaycan'dan para almak da yok. O kapıı da kapandı. Katar yapacağını yaptı, Azerbaycan da yaptı yapacağını...
 Peki 5. Yöntem ne?

İşte 5. Yöntem 20 Kasım'da AKP'nin deneyeceği son operasyon, son kart.

2018'e dönelim. Ne olmuştu. Papaz Brunson serbest bırakıldı. Bırakıldığında dolar 7.21'di. Serbest bırakıldığı zaman üç ay içinde 5.11'e kadar geriledi dolar. 8. Ayda bırakılmıştı rahip Brunson, eylül,ekim, kasım ayına kadar dolar düştü ve 5. 11'e kadar geldi. Nasıl bir sert düşüş.

Şimdi aynısını yapacaklar kasım ayı sonunda. Ekonomide Brunson etkisi oluşturmak için ben size söylüyorum Osman Kavala serbest bırakılacak. 20 Kasım ile 30 Kasım arasında bir gün bunu bekleyin burdan bir haber gelecek.

Burada amaç şu. Kavala'nın Amerika ile ilgisi yok, Avrupa ile ilgisi var. AB bizim ticaret partnerimiz. Amerika ve Avrupalı fon girişlerini ülkeye çekmek için Kavala kartını oynayacaklar. Ha Kavala kartıyla dolar nereye düşer. Dolar biraz düşer. Ama Kavala kartıyla dolar kalıcı olarak düşmez. Enflasyon biz de yapısal durumdan dolayı yukarı çıkıyor. Ve FED varlık alımının azaltılmasına karar verdi, 2022'in ortasına kalmadan faiz artırımına başladığında bu kurun üstünde etkisi çok daha şiddetli olacak.

Dolayısıyla Kavala'nın bırakılması AKP'nin oynayacağı bu 20 Kasım kartının, 21 Kasım olur, 22 Kasım olur ama ekonomideki sıkıntılı gidişatı düzeltmeyeceğini yalnızca ay sonuna doğru pansuman yapacağını düşünüyorum. Bakalım AKP bu kartı oynayacak mı? Benim şahsi düşüncem Kavala kartının işe yaramayacağı."

KAVALA DURUŞMASI 26 KASIM'DA

İşte ekonomist Evren Devrim Zelyut'un Osman Kavala ile alakalı değerlendirmesi böyle. İş insanı Osman Kavala'nın duruşması ise 26 Kasım 2021 tarihinde görülecek. Zelyut'un iddiasına bakılacak olursa doların ateşini söndürmek için iktidar bu hamleyi yapacak ve Kavala serbest bırakılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.