1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika Emekli maaşlarına 2002 seyyanen çift zam müjdesi geldi.
Son Dakika Emekli maaşlarına  2002 seyyanen çift zam müjdesi geldi.

Son Dakika Emekli maaşlarına 2002 seyyanen çift zam müjdesi geldi.

Ocak ayının yaklaşmasıyla beraber memur ve emekli maaş zammı için geri sayım başladı. Milyonlarca kişiye uygulen temelcak zam oranını beklerken 4 aylık enflasyon oranının belli olması ile beklenen oran da netleşmeye başlandı.

A+A-

FLAŞ! Emekli maaşlarına seyyanen zam geliyor. Emekliye 2002 için çifte müjde... Ankara kulislerinde en düşük emekli aylığın 2 000 lira olacağı, emekliye enflasyon zammının yanında seyyanen zam yapılacağı konuşuluyor
4 aylık enflasyon açıklandı, kamu personeli, kamu personeli emeklisi, SGK ve BAĞ-KUR emeklileri şimdi ocak ayında yapılacak olan zamma kilitlendi.

Hükümetin asgari ücret ve 3600 ek gösterge ile alakalı çalışmaları sürerken Ankara kulislerinden emekli zammıyla ilgili bir haber geldi. Emekli maaşlarıyla ilgili bir çalışma yapıldığı belirtilirken, emekli maaşlarını yükseltmek için kabinenin çeşitli alternatifler üstünde durduğu belirtiliyor.

Eğer çalışma onaylanırsa hem maaşlar artacak hem de seyyanen zam verilecek.

Ocak ayının yaklaşmasıyla beraber memur ve emekli maaş zammı için geri sayım başladı. Milyonlarca vatandaş uygulen temelcak zam oranını beklerken dört aylık enflasyon oranının belli olması ile beklenen oran da netleşmeye başlandı. 

Uygulen temelcak zam oranı ile alakalı gelen tahminler doğrultusunda Merkez Bankası'nın yapılan hesaplamalara göre 6 aylık enflasyon verisi 9.17 oranında gerçekleşecek. Şu en temel kadar 4 aylık enflasyon verisi belli olurken kalan 2 aylık verinin açıklanmasıyla beraber yeni yılda uygulen temelcak zam oranı merakla bekleniyor.

Memur ve memur emeklileri Ocak ayında yüzde 5 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar.

Ekim ayı enflasyon oranı ile birlikte Haziran'dan bu yen temel 4 ayık veri de ortaya çıkmış oldu. Buna göre 4 aylık enflasyon oranı yüzde 6.72 olarak hesaplandı. 

Asıl hesaplanıyor?

Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 4 aylık zamları yüzde 6.72 olurken, bu oran temel Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranlarının eklenmesiyle zamlar kesinleşmiş olacak. 

Her iki ay sıfır çıksa bile 4 aylık 6.72 zam kesinleşti. Merkez Bankası'nın yılsonu yüzde 18.4'lük tahminine göre yapılan hesaplamalara göre 6 aylık enflasyon verisi 9.17 oranında olacak. Ancak enflasyon bu tahmini aşarsa zam oranı da yükselecek. 

4 aylık yüzde 6.72'lik enflasyona göre kamu personellerin ve memur emeklilerinin enflasyon farkı almaları da kesinleşmiş oldu. Memur ve Memur emeklileri Ağustos'ta yapılan toplu sözleşme gereğince Ocak ayında yüzde 5 zam alacaklar. Buna enflasyon farkı da eklenecek. 

4 aylık enflasyona göre memur ve memur emeklilerine yüzde 3.72 oranında fark kesinleşmiş durumda. Buna Kasım ve Aralık verileri de eklenecek. Memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı Temmuz'daki yüzde 3'lük zammın üzerindeki oran temel göre hesaplanıyor. Merkez Bankası'nın tahminine göre 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 olursa bu kez fark 6.17 olacak. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 11.17'ye çıkacak.

ZAM KULİSLERİ

Öte yandan Ankara'daki kulislere göre emekliler için ekstra zam yapılması konusu da çalışılıyor. Buna göre en düşük emekli maaşının 2.000 TL'ye çıkartılmasıyla çok sayıda emekliye enflasyon zammının yanında seyyanen artış yapılması da gündemde. Bu çalışmaların Ocak ayına kadar tamamlanması bekleniyor. 

OCAK 2022 EMEKLİ ZAMMI İLE EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

4 aylık enflasyon verisine göre en düşük emekli maaşları ise şöyle oluştu. Memur emeklisinin en düşük maaşı 4 aylık zamma göre 3.561,55 TL olurken 2000 öncesi emekli olan SSK'lılarda taban maaş 2.800 TL'ye Bağ-Kur esnaf maaşı ise 2.508 TL'ye yükselmiş

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.