1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor!
Son Dakika Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor!

Son Dakika Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor!

41, 42 ve 46 yaşında erken emeklilik imkanı! O tarihlerde para yatıranlara aylık bağlanıyor! SSK, Bağ-Kur, Emekli sandığı Milyonlarca çalışan emeklilik hayali kuruyor. Erken emeklilik kim ne zaman emekli olur

A+A-

Emeklilik yaşı bazı mesleklere göre farklılık gösterebiliyor. Uzun süredir sigortalı şekilde çalışma hayatını sürdüren milyonlarca kişi emekli olma hayali kurarken, bu süreyi ne kadar erkene çekebileceğine yönelik araştırmalarını devam ettiriyor.

Emeklilik için aranan yaş koşulu için bazı meslek grupları öncelikle yer almakta. 41 yaşında emekli olma olanağı bulunuyor. Yaş haddi asteğmen, teğmen ve üsteğmenlerde 41 olarak uygulanıyor. Bu rütbelerdeki askerlere, 5400 günü, yani 15 yıl primleri bulunuyorsa, yaş haddinden emekliye ayrıldıklarında aylık bağlanıyor. Konu hakkında ayrıntıları haberimizde derledik...

Emekli Sandığı Kanunu gereğince yaş haddinden emekliye ayrılanlara en az 5400 gün prim ödeme gün sayısı olması hâlinde,

Özel yasaları gereği kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilenlere yaş koşulu aranmaksızın, prim ödeme gün sayısı en az 9000 gün olması hâlinde,

Emeklilik (yaşlılık) aylığı bağlanmaktadır. Bu durumlarda bağlanan yaşlılık aylıkları, yasada aranan yaş ve prim ödeme gün sayısı tamamlanıncaya kadar bunları çalıştıran kamu idarelerinden tahsil edilmektedir.

SUBAY, ASTSUBAY, ASKERÎ MEMURLAR

Yukarıda belirtmiş olduğumuz özel şartlar haricinde ayrıca, 4/1-c kapsamında sigortalı olanlardan subay, astsubay, askerî memurlarla profesyonel jandarma ve profesyonel erbaşlar ahlâk noktasından hükümle ya da yetersizlik veya disiplin sebeplerinden dolayı sicilleri üzerine ya dahut askerî mahkemelerce verilecek kararlar üzerine kurumlarınca re'sen, bunlar dışında kalanlar ise ahlâk ve yetersizlik sebeplerinden dolayı yönetmeliğine göre sicilleri üzerine kurumlarınca re'sen emekliye sevk edilenlere ise, yasada belirtilen yaş ve prim ödeme gün sayısını tamamlamaları hâlinde emeklilik aylığı bağlanmaktadır.

YAŞ HADDİ UYGULAMASI

Emekli Sandığı Kanunuyla belirlenen ve aşağıdaki tabloda belirtilen 4/1-c sigortalıların dışında kalan sigortalılar için genel yaş haddi (65) olarak belirlenmiştir. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tabip ve profesyonel tabipler ile Aile Hekimliği Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen aile hekimleri, her sene Bakanlıkça uygun görülmek koşuluyla 72 yaşına kadar çalışabilecekleri düzenlenmiş olup, benzeri özel hükümler kapsamına giren sigortalılar açısından yine ilgili hükümler çerçevesinde yaş haddi uygulaması yapılmaktadır.

Aşağıda yer verilen tabloda yer alan yeni kurulmuş olan üniversitelerdeki Öğretim Üyelerinin yaş hadleri 31.12.2020 tarihine kadar 75 olarak uygulanmıştır. Ayrıca, yaş haddini dolduracakları tarihten önce başvuran öğretim üyeleri 75 yaşını geçmemek üzere birer senelik sürelerle sözleşmeli olarak çalıştırılabilmektedir.

Diğer yandan Anayasa'da, "Hâkimler ve savcılar 65 yaşını bitirinceye kadar hizmet görürler" hükmüne yer verilmiş olmakla beraber, askerî hâkim sınıfındaki subayların emeklilik yaş haddi ise görev yerleri ve sıfatları ne olursa olsun diğer subaylar gibidir.

Ayrıca gümrük koruma mensupları ve Millî İstihbarat Teşkilatı kadrolarındaki kadro karşılığı sözleşmeli çalıştırılanlar dâhil memurlarından vazifelerinde kalmaları yararlı görülenlerin yaş hadleri, ilgili bakanlarca, atamaya yetkili amir tarafından birer senelik müddetlerle (5) yıl uzatılabilmektedir.

KİMLER 41 YAŞINDA EMEKLİ AYLIĞI ALABİLİR?

Yaş haddi asteğmen, teğmen ve üsteğmenlerde 41 olarak uygulanıyor. Bu rütbelerdeki askerlere, 5400 günü, yani 15 yıl primleri bulunuyorsa, yaş haddinden emekliye ayrıldıklarında aylık bağlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.