1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika Faiz, Ceza Ve Zam Kararı! Ceza, Zam, Faizlerinin Tamamı Siliniyor Mu?
Son Dakika Faiz, Ceza Ve Zam Kararı! Ceza, Zam, Faizlerinin Tamamı Siliniyor Mu?

Son Dakika Faiz, Ceza Ve Zam Kararı! Ceza, Zam, Faizlerinin Tamamı Siliniyor Mu?

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiren düzenleme hayata geçti. SGK sistemi üzerinden detaylar açıklandı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak duyuru yapıldı. İşte ceza, zam, faizin tamamı siliniyor. İşte, SGK yapılandırma sistemine ilişkin detaylar ve tüm gelişmeler…

A+A-

Borçlar küçük taksitler şeklinde ödenecek ve otomatik olarak ödeme yapılacak. Genel sağlık sigortası prim borcundan kurtulması sağlandığında ay sonuna kadar gelir testi belirtilmiş ödeme gücü olmadığını gösterenler borcunu tamamen sildirebilecek. Ödeme gücü olanlar da anaparaya nisan sonuna kadar ödedikleri takdirde ceza veya gecikme faizi ödemek zorunda kalmayacaklar. İşte Mart sonuna kadar gerçekleştirilecek sisteme ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

Vatandaşın beklediği O fırsat geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası borçlarını otomatik yapılandırma kararı aldı. 30 Nisan tarihine kadar borcunun tamamını ödeyenler cezadan ve diğer ödemelerden muaf tutulacak. Yalnızca ana prim borcunu ödeyecekler. İsteyenler de borcunu taksitler halinde ödeyebilecek ancak bu durumda düşük faiz oranı belirlenerek bu şekilde ödeme yapılabilecek. Günlerdir bu konuya ilişkin detaylar araştırılıyor ve e-devlet sistemi üzerinden tüm detaylar belirtiliyor.

E-Devletten Takip Ediliyor!

Borç Yapılandırma Kanunu'na ilişkin merak edilen tüm detaylar SGK tarafından açıklandı. Yapılandırma ile ilgili devlet e-devlet sistemi üzerinden takip yapılabiliyor. Hem devlete olan prim borcu ortadan kaldırılacak. Hem de devletin sunduğu sağlık hizmetinden faydalanabilecek. SGK yapılandırma sistemi 2020 ağustos ayı öncesini kapsamaktadır. Bundan sonraki aylara ait olan primlerin yatırılmış olması şartı bulunuyor ve yeni borç olmaması gerekmektedir.

31 Mart Ta Gelir Tespiti Yapılacak

SGK açıkladı! 31 Mart tarihinde gelir testi yapılması gerekiyor. Son tarih olarak belirlenen 31 Mart'ta hiçbir gelir testine girmemiş olanlar veya geçmişe de gelir testi süresini kaçırmış olanlar 31 Mart'a kadar yeniden gelir testi yaptırabilecek. Test sonucuna göre geliriniz 1192 TL'nin altında ise genel sağlık sigortası primi devlet tarafından karşılanıyor. Geliriniz bunun üzerinde ise priminizi kendiniz ödeyeceksiniz ve tutarda 107,3 TL olarak belirlenmiştir. Yıllık ödeme ise 1287 TL'ye denk gelmektedir.

Devlet tarafından karşılanan genel sağlık sigortası primi özel hastaneleri kapsamıyor. 60 günden fazla prim borcu olan ve bakmakla yükümlü olunan kişiler de aynı şekilde devletin sunduğu sağlık hizmetinden faydalanabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.