1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son dakika Haberi Emekli maaşı 1.150 TL, ikramiye 37 bin TL yükseltilecek! İşte ayrıntılar...
Son dakika Haberi Emekli maaşı 1.150 TL, ikramiye 37 bin TL yükseltilecek! İşte ayrıntılar...

Son dakika Haberi Emekli maaşı 1.150 TL, ikramiye 37 bin TL yükseltilecek! İşte ayrıntılar...

3600 ek gösterge ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ücret dengesizliğinin bitmesi amaçlanırken kariyer mesleklerinde 600 puanlık yükseliş olacak. 25 senelik öğretmenin emekli aylığı 1.150 TL, ikramiyesinin de 37 bin lira artması bekleniyor.

A+A-

3600 ek gösterge ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ücret dengesizliğinin bitmesi hedeflenirken kariyer mesleklerinde 600 puanlık artış olacak. 25 senelik öğretmenin emekli aylığı 1.150 TL, ikramiyesinin de 37 bin lira artması umut ediliyor. İşte 3600 ek gösterge ile alakalı son dakika haberinin bilgileri…

Son dakika 3600 ek gösterge haberi geldi. En geç Mayıs-Haziran ayında Meclis'e gelecek olan 3600 ek gösterge düzenlemesiyle kıdemler arasındaki ücret dengesizliği giderilecek, kariyer mesleklerinde 600 puanlık artış olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişik çalışmasını tamamlarken Memur-Sen başta olmak üzere taraflarla değerlendirme yapılacak. Sendika düzenlemenin bütün meslek gruplarını kapsaması yönünde bir emek harcama yürütüyor.

‘ÜCRET KAYBI ÇOK YÜKSEK BU GİDERİLECEK’

Sabah’ın haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, devletin fonksiyonel olması açısından kamu çalışanları arasındaki statü farkını sakınan kapsamlı ve adil bir tertip olacağını vurguladı. Bilgin, çalışanların emeklilikte büyük bir ücret kaybı yaşadığına dikkat çekerek, "Çalışan ile emekli arasında ücret kaybı oldukça yüksek, 3600 ek gösterge bunu giderecek bir düzenleme olacak" dedi.

TOPLAM SAYININ YÜZDE 90’INI ETKİLEYECEK

Maaş, emekli aylıkları ve ikramiyeleri yüzde 25-30 artırması beklenen yeni düzen öğretmen, polis, hemşire, din görevlilerinin yanı sıra yönetimsel kadro, destek hizmetler sınıfını da kapsayacak. Emekli aylığı, ikramiyeleri 2200'ün altı, 2200 ve 3000 ek göstergeye hesaplanan memurlardan 3600'e yükselecek olanların toplam sayının yüzde 90'ı olduğu belirtiliyor.

Müfettişler, uzmanlar, şube müdürleri, daire başkanları, genel müdür yardımcıları başta olmak suretiyle kariyer meslekleri, idari kadrolara yönelik tertip yapılacak. Sendikalar ek göstergelerin eşit miktarda derslik, kadro, unvan ayırımı yapılmadan 3600'e yükseltilmesini istek ediyor.

CETVEL DÜZENLENECEK

Milyonlarca memurun kazancını etkileyecek ek gösterge düzenlemesi yaşama geçtiğinde öğretmen, polis, hemşire ve diğer kamu mensuplarının ek gösterge cetveli tekrar düzenlenecek. Emekli aylığı, ikramiye artışı ile beraber kamuda yükselmenin de önü açılacak. Mevcut sistemde 4 yıllık üniversite mezunu öğretmen, polis 3000, hemşireler de 2200 ek göstergeye doğal olarak bulunuyor. Hizmet süresi 25 yıl olan bir öğretmenin emekli aylığı ortalama bin 150 lira, ikramiyesi de 37 bin lira artacak.

SSK EMEKLİLERİ ZAMLI AYLIĞINI BUGÜN ALIYOR EMEKLİLER

hafta başından itibaren yüzde 25.5 zamlı aylıklarını almaya başlayacak. En düşük emekli aylığı da 2500 lira olarak hesaplara yatacak. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve işgören emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını aldı.

Memur ve emeklilerinin yüzde 2.5'luk ek zammı ise gelecek ay itibariyle hesaplara yatacak. SSK emeklileri bugünden itibaren, Bağ-Kur emeklileri de 25 Ocak'tan itibaren yüzde 25.5 zamlı aylıklarını alacak. Eşinden ötürü maaş alan SSK ve Bağ-Kur'lular yüzde 25.5, Emekli Sandığı'ndakiler yüzde 30.95 zam alacak. Alt sınır aylığındaki 2 bin 500 lira sınırı ise dosya bazında uygulanacak. (mynet)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.