1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son dakika haberi milyonlarca emekli ve memur bekliyordu! Maaş zam farkı Sonunda belli oldu! Memur ve memur emeklisine zam farkı belli oldumu mu?
Son dakika haberi milyonlarca emekli ve memur bekliyordu! Maaş zam farkı Sonunda belli oldu! Memur ve memur emeklisine zam farkı belli oldumu mu?

Son dakika haberi milyonlarca emekli ve memur bekliyordu! Maaş zam farkı Sonunda belli oldu! Memur ve memur emeklisine zam farkı belli oldumu mu?

Kasım ve Aralık enflasyonu ile birlikte enflasyon yüzde 3'ü geçerse, geçilen miktarda kamu personelilar zam yapılacak. Peki, Memur enflasyon farkı ne kadar oldu? Memur ve kamu personeli emeklisine zam farkı çıktı mı? Memur maaşına ne kadar enflasyon farkı zammı yapılacak? İşte merak edilenler...

A+A-

Kasım ve Aralık enflasyonu ile birlikte enflasyon yüzde 3'ü geçerse, geçilen miktarda kamu personelilar zam yapılacak. Peki, Memur enflasyon farkı ne kadar oldu? Memur ve kamu personeli emeklisine zam farkı çıktı mı?

Memur maaşına ne kadar enflasyon farkı zammı yapılacak? İşte merak edilenler...

Milyonlarca kamu personeli ve kamu personeli emeklisinin gözü enflasyon rakamlarında. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladı. 2021 Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kasımda enflasyon yüzde 21,3 olarak gerçekleşti. Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber kamu personeli ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da netleşti. 

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kasımda enflasyon yüzde 21,3 olarak gerçekleşti. 2021 Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber kamu personeli ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı da ortaya çıktı. 8 000 000 emekli ve kamu personeliu ilgilendiren zam için ikinci 6 aylık dönem baz alınıyor. 2021 Kasım ayı enflasyon rakamlarının belirlenmesiyle birlikte senenin ikinci yarısındaki veriler esas alınarak kamu personeli ve emekli maaşlarına ocak ayında zam yapılacak. Peki, Memur enflasyon farkı ne kadar oldu? Memur ve kamu personeli emeklisine zam farkı çıktı mı? Memur maaşına ne kadar enflasyon farkı zammı yapılacak? İşte merak edilenler...

2021 KASIM AYI ENFLASYON ORANI KAÇ OLDU?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kasımda enflasyon yüzde 21,3 olarak gerçekleşti

11 AYLIK ENFLASYON ZAM FARKI NE KADAR OLDU?

Enflasyon Kasım'da yüzde 3,51 artarken senelik bazda yüzde 21,31 oldu. TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %3,51, bir önceki senenin Aralık ayına göre %19,82, bir önceki senenin aynı ayına göre %21,31 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,71 artış gerçekleşti.

2021 seneninın ikinci altı ayı için kamu personelilar yüzde 3 zam almıştı. Açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarına göre ilk 5 ayda kamu personeli maaşlarına uygulaması yapılacak enflasyon zammı yüzde 7,47 oldu. 

MEMUR MAAŞ FARKI YÜZDE KAÇ?

Memur maaşları toplu protokol ya da hakem kurulu kararıyla belirlenmektedir. 2019 senesinde yapılan ve 2020 ila 2021 yıllarını kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı gereğince, 2021'in ilk yarısı için kamu personelilar yüzde 3 zammın yanında, yüzde 5,45 enflasyon farkı da almıştı.

MEMURLAR İÇİN YÜZDE 7,42 ENFLASYON FARKI OLUŞTU

Bilindiği üzere, toplu protokol gereğince kamu personelilar, 2021 seneninın ikinci altı ayı için yüzde 3 zam aldı.

Ağustos ayında yüzde 1,12,

Eylül ayında yüzde 1,25,

Ekim ayında yüzde 2,39,

Kasım ayında da yüzde 3,51 arttı.

4 aylık enflasyon artışı kümülatif olarak yüzde 10,47 oldu.

Yılın ikinci yarısında enflasyon yüzde 3'ü geçerse, geçilen miktarda kamu personelilar zam alabiliyor. Kümülatif enflasyon yüzde 10,47 olduğu için kamu personelilar için şuan yüzde 7,47 enflasyon farkı meydana gelmiş durumda.

2021 EKİM AYI ENFLASYON ORANI KAÇ OLDU?

Enflasyon ekimde yüzde 2,39 artarken senelik bazda yüzde 19,89 oldu. 

EKİMDE MEMUR MAAŞ FARKİ NE KADARDI?

Enflasyonun ekimde yüzde 2,39 artarak senelik bazda yüzde 19,89 olması ile beraber TüFE artışı da yaklaşık yüzde 7 olarak gerçekleşti. 

EYLÜL AYI ENFLASYON RAKAMI NE KADARDI?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylülde enflasyonu yüzde 1,25 artarken senelik bazda yüzde 19,58 olmuştu.

EYLÜL MEMUR MAAŞI ENFLASYON FARKI NE KADARDI?

Yılbaşından itibaren 9 aylık dönemde gerçekleşen TÜFE artışına baktığımızda yüzde 13,04'lük TÜFE gerçekleşti. Memur, protokolli personel ve kamu personeli emeklisine eylül ayından itibaren zam meydana gelmiştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.