1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika Müjdeli haberler peş peşe geldi! SGK, SSK, Bağkur, Emekli, EYT'li, işçi, memur, asgari ücretli milyonları ilgilendiriyor! 3.650 TL ödeme verilecek...
Son Dakika Müjdeli haberler peş peşe geldi! SGK, SSK, Bağkur, Emekli, EYT'li, işçi, memur, asgari ücretli milyonları ilgilendiriyor! 3.650 TL ödeme verilecek...

Son Dakika Müjdeli haberler peş peşe geldi! SGK, SSK, Bağkur, Emekli, EYT'li, işçi, memur, asgari ücretli milyonları ilgilendiriyor! 3.650 TL ödeme verilecek...

SGK, SSK'lı, BAĞ-KUR'lu, EYT'li, kamu personeli, asgari ücretli herkesi ilgilendiriyor! Tek tek açıklandı! 3 000 650 TL ile 3 000 800 TL arasında... İşçi, emekli, EYT'li, asgari ücretli olarak çalışan milyonlar merak ediyordu. Ardı ardına açıklamalar geldi. 2022'de asgari ücret ne kadar olacak? EYT ile alakalı son konum nedir?

A+A-

SGK, SSK'lı, BAĞ-KUR'lu, EYT'li, kamu personeli, asgari ücretli herkesi ilgilendiriyor! Tek tek açıklandı! 3 000 650 TL ile 3 000 800 TL arasında... İşçi, emekli, EYT'li, asgari ücretli olarak çalışan milyonlar merak ediyordu. Ardı ardına açıklamalar geldi. 2022'de asgari ücret ne kadar olacak? EYT ile alakalı son konum nedir? Emekli olanlar sigortasız olarak çalışabilir mi?
Açıklamalar peş peşe geldi.

SGK, SSK, Bağkur, Emekli, EYT'li, kamu personeli, asgari ücretli tüm personeli yakından ilgilendiren sorular ve cevapları haberimizde yer almakta. Emekli, dul ve yetimi, işçi, kamu personeli, EYT'li herkes çok merak ediyordu. 2022 asgari ücret ne kadar olacak? EYT'de son durum nedir? Emekli olanlar sigortasız olarak çalışabilir mi?

Sorularının cevabı haberimizde yer almakta. Emekli olmam için 900 güne ihtiyacım var, tabi yaş koşuluma da 3 yıl var. Bunu isteğe bağlı bir biçimde yurtdışından ödeyebilir miyim? Emekli olan EYT'lilerin hakları ne olacak? İşte konuyla ilgili tüm ayrıntılar!

Merhaba, ben 2000 girişli bayan sigortalıyım. 1994 Stajım var ama sayılmıyor. Sigortalılığımdan önce doğumum da var o da sayılmıyor. Benim durumumda olanlar için bir yasa çalışması yok mu?

Kadın sigortalılarda ne yazık ki sigortalılıktan önceki doğumlarını borçlanma olanağı bulunmamaktadır. Bu konu hakkında tekrar tekrar Meclis'e yasa teklifinde bulunulsa da komisyondan geçen teklif olmamıştır. Ancak önümüz seçim, böyle bir hak medyada yer aldıkça çalışmalar da artacaktır.

Staj sigortalılarının sayılması ile alakalı bir çalışma var mıdır?
Merhaba, EYT'lilerle staj sigortalıları birbirinden mevzuat olarak farklı konulardır.

EYT'de yasa sonradan değiştiği için hak kaybı meydana geldi fakat staj sigortası hep böyleydi. Tabi bu konu hakkında meclise onlarca teklif sunulsa da komisyondan geçen olmadı. 2023 yılı seçim yılı, milyonlarca staj mağdurunun durumu muhakkak ele alınacaktır fakat nihai çözüme kavuşur mu bekleyip göreceğiz.

Merhaba, benim 1987 senesinde işe girişim var hatta elimde işe giriş sigortalı kartım bile var. Ancak emeklilik müracaatı yaptığımda SGK prim ödenmemiş diye ret cevabı verdi.

Buna itiraz edemez miyim?

Ne yazık ki sizin durumunuzda olan binlerce sigortalı mevcut ve SGK prim ödemesi bulunmayan kişilerin sigortalılık başlangıcını kabul etmiyor. Tabi burda bir hak kaybı söz konusudur fakat yargı yoluna giderseniz davanızı kazanarak emeklilik hakkınızı elde edebilirsiniz. Bu konula ilgili 'prim tahsilatı kurumun yükümlülüğündedir' biçiminde onlarca yargı kararı da mevcuttur. Bir avukattan destek alarak dava açmanız yararınıza olacaktır. 

Merhaba, bir firmada 7 yıl çalıştım ve ayrıldım. Kıdem tazminatı tarafıma eksik ödendi, işyerine söylediğimde ise yasal kesintilerden dolayı diyorlar. Kıdem tazminatından ne kadarlık bir kesinti oluyor acaba?

Kıdem tazminatından damga vergisi harici hiçbir kesinti yapılmamaktadır. Bir yıl için brüt ücretiniz tutarında kıdem tazminatı ödemesi alırsınız bundan yalnızca binde 7,59 oranında bir damga vergisi kesintisi yapılır. Yani ihbar tazminatı gibi %15'lik bir gelir vergisi kesintisi yapılmaz.

Selamlar, 01.10.1999 tarihinde ilk kez sigortalı oldum. 15 Yıldır bir firmada çalışmaktayım ve kıdem tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum. SGK merkezine gittiğimde bana kıdeme esas yazısını alamayacağımı, 25 senelik sigortalılık süresini veya 7000 günü doldurmam gerektiğini söylediler. Ben sigortalı olmadan önce de kısa dönem askerlik yaptım.

Borçlanma ile şartlarımı değiştirmem mümkün müdür?

Maalesef tam ucundan kaçırmışsınız 58 yaş ve 5975 günle emekliliğin. Ancak askerliğinizin sigortalılıktan önce olması derdinize dermen olur. Normal koşullarda 15 yıl 3600 gün ile kıdeme esas yazı 08.09.1999 ve öncesinde sigorta girişini olanlara verilmektedir. Bu tarihten sonra girişi olanlardan ise 4500 prim günü ve 25 senelik sigortalılık süresi veya yalnızca 7000 prim gün koşulu istenir. 25 Günlük bir askerlik borçlanması ile durumunuz çözüme kavuşur, sigortalılık başlangıcınız 05.09.1999'a çekilir ve kıdeme esas yazısını alabilirsiniz.

Askerlik borçlanması yapıp ödedikten sonraki gün kurumdan kıdeme esas yazıyı alabilirsiniz.

Merhaba, EYT ile alakalı yayınladığınız videoları takip ediyorum. Önümüzdeki günlerde seçime kadar çıkarılacağını belirtiyorsunuz. Ben de bir EYT'liydim ve yılbaşında emekli oldum. Emekli olan EYT'lilerin hakları ne olacak?

EYT konusu kolay bir konu değil. Çıkarılması dert, çıkarılmaması değişik bir dert durumuna gelen 22 senelik bir mesele. Çıkarıldığı zaman sizlerin de belirttiği gibi emekli olan yüzbinlerce EYT'linin durumu ne olacak, kanunen hakları verilecek mi bu soruların yanıtları bütünüyle havada kalan bir durumdur.

2022 Yılında asgari ücretin durumu ne olacak?

2022 Yılında uygulaması yapılacak asgari ücrete gelecek olursak Cumhurbaşkanımız yeni senede asgari ücretin en yüksek rakamlarda tutulmasını istemektedir. Buna karşılık olarak gelen rakamlar ise 3 Bin 650 TL ile 3 Bin 800 TL arasında kalıyor. Bunun altında bir rakam çıkarılacağını düşünmüyorum. Aralık ayı itibarı ile görüşmeler başlayacak.

Merhaba, ben malulen emeklilik için SGK'dan sevkimi istedim mide ve ayağımdaki kaza sonucu oluşan eziklikler için %38 rapor verildi. Tabi bu oran maluliyet için yetmiyor, başka rahatsızlıklarım da var fakat bakmadılar. Tekrardan maluliyet için sevkimi isteyebilir miyim?

Maluliyet işlemleri için adınıza oluşturulan rapora itiraz edebilir tekrardan heyete girebilirsiniz. Raporunuzu düzenleyen heyet hastanesinin sağlık kurulundan itiraz yönünde bilgi alabilirsiniz. İtirazınız sonucu yeni hekimlerle tekrardan muayeneleriniz yapılır. Malulen emeklilik olanağı olmasa da %40 ve üstünde oran alırsanız engelli emeklilik hakkını sağlarsınız.

Merhaba, ben yurt dışında ikamet etmekteyim. Emekli olmam için 900 güne ihtiyacım var, tabi yaş şartıma da 3 yıl var. Bunu isteğe bağlı bir biçimde yurt dışından ödeyebilir miyim?

Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşlarının isteğe bağlı prim ödemesi olanaklı değildir. Sizin durumunuzda olan kişiler için yurt dışı borçlanması olanağı bulunur.

Selamlar, ben emekli bir çalışanım. İşyerim benim adıma sigorta primi ödüyor SGK'ya ama bu benim hiçbir işime yaramıyor. Sigortasız çalışmamın bana bir zararı var mıdır?

Kurum yakalarsa aylığımı kesebilir mi?

Emekli personeller için işverenler SGDP primi ödemek zorundalar. Sigortasız çalışmak emekli kişiler için pek bir risk teşkil etmiyor gibi gözükebilir fakat firmanıza bu yönde bir şikâyet gelir ya da sizin sigortasız çalıştığınız tespit edilirse ağır idari yaptırımlarla karşı karşıya kalınır. Sizin emekli maaşınız kesilmez fakat işletmeniz karşılaşacağı ceza yükü bir hayli ağır olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.