1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ziraat Vakıf Ve Halkbank'ta Parası Olanlar Müjde! Bu Karar Sizi İlgilendiriyor! İşte O Gelişme…
Ziraat Vakıf Ve Halkbank'ta Parası Olanlar Müjde! Bu Karar Sizi İlgilendiriyor! İşte O Gelişme…

Ziraat Vakıf Ve Halkbank'ta Parası Olanlar Müjde! Bu Karar Sizi İlgilendiriyor! İşte O Gelişme…

Ziraat Bankası, Vakıf ve Halk Bankası gibi kamu bankalarında parası olan vatandaşların dikkat etmesi gereken bir konu ortaya çıktı. Mevduat hesabı faizleri ile kar hisselerinden elde edilen stopaj indirim süresi uzatıldı. 1 Nisan'a kadar bu süre uzadı.

A+A-

Cumhurbaşkanı tarafından alınan karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Normalde bugün itibariyle sona ermesi beklenen stopaj indirimi süresi 1 Nisan'a kadar uzadı. Ekim ayında 6 aylık zaman için alınmış karar uygulanacak. TL mevduatlarında vadesiz ve ihbarlı hesapları olanlar 6 aya kadar olan vadeli hesaplarda %15 olan oran %5’e, bir yıla kadar vadeli olan hesaplarda %12 olan oran %3’e indirildi. Bir yılın üzerindeki vadeli hesaplarda ise %10 olan stopaj oranı tamamen sıfırlandı. İşte konuya ilişkin detaylar ve son dakika haberleri

Başkan Erdoğan imzaladı ve Resmi Gazete’de bu karar yayımlandı. Yayımlanan karara göre mevduat hesaplarından kesilen stopaj için yapılan indirim yine uzatıldı. Karar kapsamında stopaj indirimi 1 Nisan itibarıyla vadesi yenilenen hesaplar için bu tarihten itibaren vadesi yenilenmiş olan hesaplar. İktisap edilen bankalar tarafından ihraç edilmiş bono ve tahvillerin elde edilen kazancı ve fon kullanıcısının bu bankaların olduğu varlık kiralama şirketleri tarafından kira sertifikalarının İhraç edilmesi durumunda gelir ve kazançlar ile 1 Nisan'dan itibaren iktisap edilen yatırım fonundan elde edilen gelir kazançları uygulanmak üzere Resmi Gazete’de yayınlandı. İlgili sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre 1 Nisan'da sona ermesi beklenen indirim suresi 31 Mayıs'a kadar uzatılmış oldu. Ekim ayında 6 aylık vadeli hesaplar için %15'lik stopaj, %5'e düşürüldü. 1 Yıla kadar olan vadeli hesaplar için %12'lik stopaj %3’e indirildi. 1 Yıldan uzun vadeli hesaplarda ise %100 stopaj tamamen sıfırlandı. Karar kapsamında stopaj indirimi 1 Nisan itibarıyla eski oranlar üzerinden devam edecekken Resmi Gazete’de çıkarılan karar sonucunda 31 Mayıs'a kadar stopaj indirimi devam edeceği belirtildi.

Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Stopaj vergi ödeme şeklidir. İşverenler tarafından gelir veya kurumlar vergisine tabi olan kazanca ait miktarın iş yapan ödenmesi sırasında yasa ile belirlenmiş oranlar ile bu tutar ödenir. Bir kısmı iş yapan adına peşin olarak vergi dairesine yatırılır. Stopaj maliye idaresi vergi tahsilinde daha garanti ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilen bir yöntemdir. Uygulama yöntemi göz önünde bulundurularak temin edilen en güvenilir ve işlek yöntem olarak belirlenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.