1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Artık Erken Emekli Olabileceksiniz! SGK'dan 3600 Gün İle Erken Emeklilik Müjdesi Geldi...
Artık Erken Emekli Olabileceksiniz! SGK'dan 3600 Gün İle Erken Emeklilik Müjdesi Geldi...

Artık Erken Emekli Olabileceksiniz! SGK'dan 3600 Gün İle Erken Emeklilik Müjdesi Geldi...

SGK'dan milyonlarca çalışanın beklediği o açıklama geldi. 3600 gün prim ödeyerek emeklilik nasıl mümkün olabilir? Kimler 3600 gün üzerinden emekli olabilir? Emekli olanların maaşları kaç TL? Miktar düşük mü? İşte 3600 gün üzerinden emekliliğe ilişkinin merak edilen tüm detaylar ve son dakika haberleri…

A+A-

Emeklilik bekleyenler daha erken nasıl emekli olabilecekleri konusunda bilgi sahibi olabiliyorlar. Emeklilik hesabında yaş ve işe başlama tarihi iki önemli etken olarak bilinmektedir. 3600 gün üzerinden emekli olmak için de bazı kriterlere sahip olmak gerekir.

3600 gün üzerinden emeklilik konusuna pek çok vatandaş araştırma yapıyor. Emeklilik hesaplama SGK kapsamında olanlar herkes için önemli bir konu emekli olmak için sigorta, yaş ve prim gün şartlarını yerine getirmiş olmak gerekiyor. Erken emeklilik isteyenler gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda 3600 gün üzerinden emekliliği elde edebiliyorlar. Emeklilik şartları her düzenleme ile beraber değişiyor. Milyonlarca kişi emeklilik hayali kurarken bir taraftan da emeklilik konusunda hesaplama yapıyor. SGK'ya tabi olanlar 3600 gün üzerinden emeklilik şartlarını araştırıp bu şartlara uygun olup olmadıklarını ve dilekçe vererek emeklilik hakkı elde edip edemeyeceklerini merak ediyorlar.

3600 Gün Üzerinden Emeklilik Nasıl Hesaplanır?

3600 gün üzerinden emeklilik şartları nasıl belirlenir? Hizmet süresinin başlangıç tarihi ve şartların tamamlanması süresi nedir? Emeklilik şartları arasında başta 15 yıllık sigortalılık süresi ve prim gününün 3600’e tamamlanmış olması gerekiyor. Bunun dışında yaş şartını da yerine getirmek önemli bir etken olacaktır.

3600 Gün İle Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar?

Emekliliği sağlayabilmek için üç şart gerekiyor. Belirli yaş şartını doldurmak, gün boyunca prim ödemesi gerçekleştirmek, sigortaya tabii olduktan sonra erkek çalışanlar 25, kadın çalışanlar 20 yıl beklemelidir. Bu 3 şart haricinde bir de kısmi emeklilik imkanı oluşturulmalıdır. Çalışma imkanı olmayıp maaşı yüksek olan vatandaşlar için daha uygun yöntemlerden biridir. 3600 gün üzerinden en erken emekli olabilecek. Kadınlar 08.09.1981 tarihi öncesi işe girmişlerse 3600 günü tamamlayıp 50 yaş şartını doldurarak başka bir şart aranmaksızın emekliliği sağlayabilmektedirler.

Erkek çalışanlar da ise 08.09.1976 yılından önce ilk defa sigortalı olmuş olan erkekler 3600 prim gün ödeyerek ve 55 yaşını doldurmaları halinde emekliliği sağlayabiliyorlar. 9 Eylül 1999 tarihine kadar işe giren vatandaşlar bu kez kademe ve yaş etkenin en uygun şekilde emekliliği elde edebiliyorlar. Prim günün tamamlandığı tarihe göre emeklilik yaşı belirlenmektedir. Bu durumda kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekliliği sağlayabilmektedirler.

Kaynak: Sondakikaturkey.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.