1. HABERLER

  2. İŞKUR

  3. İŞKUR Annelere, Öğrencilere Ve İşsiz Herkese Günlük 115 TL Harçlık Verecek
İŞKUR Annelere, Öğrencilere Ve İşsiz Herkese Günlük 115 TL Harçlık Verecek

İŞKUR Annelere, Öğrencilere Ve İşsiz Herkese Günlük 115 TL Harçlık Verecek

Genler, anneler, işsizler İŞKUR işbaşı eğitim programlarına kayıt olarak hem öğrenmek mümkün. İŞKUR eğitim programlarına kayıt olma şartları neler? İŞKUR kimlere eğitim veriyor? İŞKUR melek kursları şartları nedir?

A+A-

Gündemde en çok dikkat çeken konulardan biri İŞKUR'dan gençlere 2990 TL kazanç fırsatı oldu. Yüzbinlerce kişi konuyla ilgili detayları araştırmaya başladı. İŞKUR'un işbaşı eğitim programlarına katılan gençler hem eğitim hem harçlık alacak. İŞKUR işbaşı eğitim programlarına katılarak hem öğrenmek hem de maaş almak isteyenlerin bazı yeterliliklere de sahip olması gerekiyor. Peki eğitim programlarına katılmak isteyeler için şartlar neler? İşte merak edilen tüm detayları haberimizin içeriğinde derledik.

Yüzbinlerce kişiye iş fırsatı sağlayan İŞKUR'dan destekler gelmeye devam ediyor. Gençlere hem iş tecrübesi sağlamak için eğitim verirken hem de günlük olarak harçlık ödemeleri yapılıyor. İŞKUR'dan gençlere 2990 TL kazanç fırsatını duyan binlerce kişi konuya dair detayları merak ederek sıklıkla araştırır oldu. Hem kariyeri için eğitim almak hem de bir yandan da para kazanmak isteyenler İŞKUR işbaşı eğitim programlarına nasıl kayıt yaptırabileceklerini, şartların neler olduğuna dair ayrıntılar da araştırma konusu oldu. İşte tüm bilgiler…

İŞKUR EĞİTİM PROGRAMLARI NEDİR?

İşbaşı eğitim programları; Kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen programlardır.

Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi Kurumumuzdan kendilerine işyeri bulunmasını da talep edebilmektedirler. Ayrıca işverenler de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR'dan da talep edebilmektedirler.

GÜNLÜK 108,68 TL KAZANÇ

Günlük olarak verilen harçlık bu yıl artırıldı. Günlük 108,68 lira ödeme yapılıyor.

Ödeme öğrenciler için 81,51, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34 lira olurken; geleceğin meslekleri olarak belirlenen alanlarda düzenlenen programlarda ise katılımcılara günlük 115 lira veriliyor.

İşbaşı eğitim programları bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerlerinde en fazla 6 ay sürüyor.

18-29 arası gençlerin katılabildiği siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi alanlardaki programlar ise en fazla 9 ay olarak uygulanıyor.

Programlar haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

Bu programlara katılan gençler günlüğü 108,68 liradan ayda (26 gün) 2 bin 825 lira alabiliyor.

Bu tutar, program bilişim sektörüne ilişkin ise 2 bin 990 liraya çıkıyor.

İŞKUR EĞİTİM PROGRAMLARINA KATILIM ŞARTLARI

1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

2. 15 yaşını tamamlamış olmak,

3. İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

4. Emekli olmamak,

5. Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

6. Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

7. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Belirtilen şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilmektedirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler.

Ayrıca İşbaşı eğitim programı katılımcılarına program sonunda, katıldıkları programa ilişkin bilgileri gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir.

İŞKUR BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

İşbaşı eğitim programlarına katılma şartlarını sağlayan tüm vatandaşlarımız, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman programa katılmak için başvuruda bulunabilmektedirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.