1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Maliye Bakanına en yakın o isimden Son Dakika asgari ücret açıklaması...
Maliye Bakanına en yakın o isimden Son Dakika asgari ücret açıklaması...

Maliye Bakanına en yakın o isimden Son Dakika asgari ücret açıklaması...

Nureddin Nebati, toplantıda yapmış olduğu konuşmada, Türkiye’nin korona virüs salgın süresinde aldığı tedbirlerle bir çok ülkeye kıyasla pozitif ayrıştığını, IMF kaynaklarına göre, 2005 de Türkiye'nin satın alma gücü paritesine göre dünyada 17'nci sıradayken, 2021'de ise yine aynı kaynaklara göre 11'inci büyük ekonomi konumuna geldiğini aktardı.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, faiz ve asgari ücret meselelerine dair çarpıcı açıklama yaptı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Ekonomi İşleri Birimi'nce İstanbul'un 39 ilçesinde düzenlenen "Ekonomi Buluşmaları" toplantısı, Avcılar'daki buluşma ile devam etti.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'nin katkıları ve sunumuyla, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ekonomi İşleri Birimi Başkanı Gıyaseddin Gergin başkanlığında gerçekleştirmiş olan toplantıya, çok sayıda iş insanı ve sanayici katıldı.

Nureddin Nebati, toplantıda yapmış olduğu konuşmada, Türkiye’nin Kovid-19 salgını döneminde aldığı tedbirlerle bir çok ülkeye kıyasla pozitif ayrıştığını, IMF kaynaklarına göre, 2005 de Türkiye'nin satın alma gücü paritesine göre dünyada 17'nci sıradayken, 2021'de ise yine aynı kaynaklara göre 11'inci büyük ekonomi konumuna geldiğini aktardı.

AK Parti iktidarı döneminde hayat standartlarının yükseldiğine dikkat çeken Nebati, " 'Yandık, bittik' diyenler var. 20 yıl öncesindeki yollar, kullanmış olduğumuz araçlar, havalimanı, hastaneler, okullar, kıyafetlerimiz, yemeniz, içmeniz aynı mı? Bugün bu toplumda hiçbir fert ben 20 yıl öncesiyle aynı yaşıyorum demiyor.

Standartları oradan şuraya getirdik ve kimsenin başına da kakmıyoruz. Millet bu standartlarımızı yükselttiğimiz için zaten bizlere destek verdi, 19 senedir bu ülkeyi yönetiyoruz. Bu standartları şimdi biraz daha yükseltmek için gayret gösteriyoruz. On birinci ekonomiden ilk ona girmeyi hedefledik ve gireceğiz Allah'ın izniyle. Hedefimiz bu, çünkü Türkiye'ye yakışan zaten bu ve bu ülkeyi Allah'ın izniyle de hiç kimse durduramayacaktır." ifadelerini kullandı.

"Faiz baskısını azaltacak tedbirler aldık"

Nebati, Türkiye’nin salgınının en zorlu günlerinde bile bir çok ülkeye kıyasla ekonomik kapsamda da çok üstün bir performans sergilediğini belirterek, "Faiz baskısını azaltacak tedbirler aldık ve faiz baskısının azalmasıyla birlikte attığımız her adımla güçlenerek yolumuza devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Merkez Bankası'nın faiz kararına da değinen Nebati, şöyle devam etti: "Bize öğretilmiş temel bir şey var, 'Efendim faiz, manşet enflasyonun üzerinde olması lazım…' Acaba dünyada bizlere manşet enflasyonun üstünde faiz uygulayın diyenler, hangi oranları kullanıyorlar? Enflasyonun üstünde mi altında mı? Öğretilmiş bir şey var. Bunu yapacaksınız, tamam yaptık. Ama şimdi diyoruz ki biz geçen sene almış olduğumuz tedbirlerle bu ülkeyi ayakta tuttuk ve dünyadan pozitif bir biçimde farklılaştırdık.

O zaman şimdi aldığınız tedbirlerle de Türkiye'yi değişik bir noktaya götüreceğiz. Çünkü dünya bir kıskaç altında. Emtia fiyatları yükseliyor, nakliye fiyatları yükseliyor. Gıda arzında problem var, kuraklık var. Dolayısıyla da bunların idame ettirilebilmesi, ülke ekonomilerinin iyi hale gelebilmesi için siz kendi coğrafyanıza, toplumsal yapınıza, ülke içi dinamiklere göre kararlar almak zorundasınız.

Birilerinin uyguladığı, birilerinin öne sürdüğü, ülkenin iç dinamikleri ve dışsal şartları göz ardı edilerek ortaya koymuş olduğu tavsiyeleri adeta bir şartmış gibi, değiştirilmemesi gerekli olan bir kuralmış gibi bizlere öğretenlere diyoruz ki 'Biz yeni bir şey söylüyoruz. Bu yeni söylediğimiz şeyin de bir altyapısı var, karşılığı var.' Bizim için önemli olan birilerinin ne söylediği değil. Ekonomiyi canlı tutmak, işverenlere bereketli bir kazanç sağlamak, çalışanların da çalışma azmini yitirmeyecek şekilde işlerine gitmesini sağlamaktır. Onun için de bu dönem 2021 senesinde 2,2 milyonluk yeni istihdam yarattık."

"Fabrikalar çarklarını döndürüyor, işler yolunda devam ediyor"

İşverenlerle de görüşmeler yaptıklarını aktaran Nureddin Nebati, "Fabrikalar çarklarını döndürüyor, işler yolunda devam ediyor. Döviz fiyatları yükseldi, bunun tabi ki bir etkisi olacaktır. Ama biz bu etkileri giderecek her çeşit tedbiri alıyoruz ve Türkiye'de özellikle enflasyondan etkilenecek olan sabit gelirlerle ilgili de çalışmalar devam ediyor ve bu çalışmaların sonucunda de bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da enflasyonun üzerinde gelir sağlayıcı tedbirler alacağız." ifadelerini kullandı.

Nebati, Türkiye’nin bir turizm cazibe merkezi haline geldiğini ve önümüzdeki yıl turizm gelirleriyle de cari açığa çok önemli bir katkı sağlayacağını dile getirdi.

Türkiye’nin büyüme performansını sürdüreceğine dikkat çeken Nebati, "Şundan emin olun üçüncü çeyrek verileri de iyi gelecek. Şu anda dördüncü çeyrekteyiz. Dördüncü çeyrekte de işler iyi. Gerek iç talepteki devamlılık, gerek yurt dışındaki taleplerin canlı bir biçimde sürmesi, siparişlerin sürmesiyle Türkiye bu sene olduğu gibi önümüzdeki yılda da inşallah kuvvetli bir biçimde büyümeye devam edecek ve yine pozitif ayrışacak. Bunun için de biz diyoruz ki bu seneın sonunda büyüme yüzde 9’un üstünde belki de çift haneli bir yere doğru gidiyor." değerlendirmesinde bulundu.

" Asgari ücretliyi, sabit gelirliyi kesinlikle enflasyona ezdirmeyeceğiz"
Küresel düzeydeki fiyat artışlarının halka olabildiğince az yansıtıldığını ve enflasyonla mücadelede gerekli tedbirleri aldıklarını vurgulayan Nebati, "Enflasyona asgari ücretliyi, sabit gelirliyi kesinlikle ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz." dedi.

Enflasyonun yalnızca Türkiye özelinde değil dünya çapında bir sorun olduğunu vurgulayan Nebati, "Biz bunun sonrasında kararlılıkla gideceğiz. Önümüzdeki yıl emtia fiyatlarının gevşemesi, nakliye fiyatlarının düşmesi ve alınacak olan tedbirlerle enflasyonu mutlak surette iyi bir noktaya getireceğiz. Cari dengeyi sağlamış olacağız, hemde büyümeyi gerçekleştirmiş olacağız ve bu yolda 2022 senesinde bugünkü son birkaç günlük olumsuz havanın nasıl dağıldığını da göreceksiniz." diye konuştu.

"Merkez Bankası'nın döviz rezervleri 128 milyar dolara ulaştı"

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin de 128 milyar dolar seviyesine ulaştığı bilgisini paylaşan Nureddin Nebati, "Birkaç ay evvel nerdeyse sokaktaki vatandaş bile soruyordu nerde 128 milyar dolar diye. Şu anda 128 milyar dolar rezervimiz var. Sordular bir dönem, bunu ne yaptınız? Ülkenin yedek akçesini, kara gün parasını nasıl harcarsınız dediler…Geçen yıl kadar kara bir gün var mıydı Türkiye’de ve dünyada. Daha karası ne olabilir? Merkez Bankası rezervleri düşmüştü, bu olabilir. Ama şu an için 128 milyar dolar düzeyinde." açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler