1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika Asgari Ücrette Kritik pazarlık başladı! İşte asgari ücret için beklenen zam oranı geldi!
Son Dakika Asgari Ücrette Kritik pazarlık başladı! İşte asgari ücret için beklenen zam oranı geldi!

Son Dakika Asgari Ücrette Kritik pazarlık başladı! İşte asgari ücret için beklenen zam oranı geldi!

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret zam oranı için kritik pazarlık, aralık ayının ilk günlerinde toplantıyla başlayacak. Pekela asgari ücretteki beklenen zam oranı nedir? Asgari ücret Ne zaman netleşecek?

A+A-

Asgari ücret tartışmaları bu sene erken gündeme gelse de, asıl pazarlık aralıktaki ilk toplantıyla başlayacak. Bu yıl artış oranının yüzde 20'nin üstünde olması beklenirken, yapılacak artış tüm personeli etkileyecek.

Çalışma hayatında aralık ayı çalışanların merakla beklediği asgari ücretin belirlendiği aydır. Bu yıl asgari ücretle ilgili gündem biraz erken başladı. Peki asgari ücret nasıl, hangi yöntemle ve neye göre belirleniyor. Bugün bu soruların yanıtları çerçevesinde asgari ücret maratonunu açıklamaya çalışacağız.

Akşam Gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül şunları yazdı:

1- ASGARİ ÜCRETİ KİM BELİRLİYOR?

Asgari ücret, asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda devleti temsilen beş kişi yer almakta. Bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik iş kolları için seçeceği beş temsilci, yani bu sene için Türk-İş'ten beş temsilci, işçi tarafını temsilen, bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilciden, yani TİSK'ten beş temsilcinin yer aldığı komisyon asgari ücreti belirliyor. Komisyonda devlet, işçi ve işveren eşit temsilciyle yer almakta.

2- NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Asgari ücret, günlük gereksinimler üstünden belirleniyor ve sadece çalışan kişi baz alınıyor. Asgari ücret bir kişinin gereksinimlerına göre belirlenen bir ücret. Asgari ücretli çalışanlar çoğu kez bu ücretle aile geçindiriyor fakat kural olarak aile değil, çalışan kişinin gereksinimlerı temel alınıyor. Diğer yandan asgari ücret ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durum, ücretliler geçinme indeksleri, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumu ve geçim koşulları göz önünde bulundurularak belirleniyor.

3- ASGARİ ÜCRET NELERİ DEĞİŞTİRİYOR?

65 yaş aylığı için gelir kriteri, gelir testi sınırı, gündelikçi için ödenen prim, bireysel emeklilik devlet katkısı tutarı gibi parametreler de asgari ücrete endeksli. Asgari ücret artınca bütün bu parametreler de değişecek. Asgari ücretteki artışla işgücü piyasasındaki ücret seviyesi de değişime uğruyor. Asgari ücrette 2016'daki yüzde 30'a varan artış sonrası, ortalama ücretler de artmıştı. Bu sene de benzer bir durum yaşanılabilir. Bu sebeple artış bütün çalışanları ilgilendiriyor.

Yüzde 20'yi aşması bekleniyor

4- BU YIL TALEPLER NE DÜZEYDE?

Asgari ücretin miktarından daha çok bu miktarla satın alınabilen mal ve hizmetlerin miktarı önemli. Bu çerçevede piyasalardaki oynaklık sebebiyle bu sene asgari ücretin miktarıyla beraber belki tekrardan senelik yerine altı aylık belirlenmeye geçilmesi söz konusu olabilir. Diğer yandan asgari ücretin vergi dışı bırakılması, damga vergisinin kaldırılması, asgari ücretlilere ulaşım, ısınma, barınma gibi konularda destek sağlayacak tedbirlerin hayata geçirilmesi de söz konusu olabilir. Konfederasyonların talepleri ilk toplantıdan sonra netleşecek.

TİSK tarafı ise asgari ücretteki artışla işveren maliyetlerinin belirli bir kısmının da karşılanmasına dair tavsiyeler ortaya koyacaktır. Ancak asgari ücretteki vergi yükü konusunda işçi ve işveren tarafının ortak bir söyleminin olması önemli. Öte yandan bu sene artış oranının yüzde 20 seviyesinin üstünde olacağını bugünden öngörmek mümkün.

Yıl bitmeden rakam kesinleşecek

5- NE ZAMAN NETLEŞİYOR?

Asgari ücret tespit komisyonu ilk toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yapılıyor. İkinci toplantıya Türk-İş, üçüncü toplantıya ise TİSK ev sahipliği yapıyor. Bu toplantılardaki istişareler sonrası son toplantı yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yapılarak asgari ücret rakamı belirleniyor. Bu toplantılar aralık ayında başlayacak ve yıl bitmeden asgari ücret rakamı belirlenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler