1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca vatandaş bu haberi bekliyordu! Asgari ücrette son rakamlar belli oldu
Milyonlarca vatandaş bu haberi bekliyordu! Asgari ücrette son rakamlar belli oldu

Milyonlarca vatandaş bu haberi bekliyordu! Asgari ücrette son rakamlar belli oldu

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücretin kesin belirlenmesine az bir zaman kala beklentiler git gide yükseldi.

A+A-

Milyonlarca insanın merakla beklediği asgari ücretin belirlenmesine kısa bir zaman kala beklentiler giderek yükseldi. Asgari ücret zam tahminlerine göre, yüzde 25'lik zamma göre net asgari ücret 3.532 TL'ye, yüzde 30'luk zamma göre 3.673 TL'ye, yüzde 35'lik zamma göre ise 3.813 TL'ye olması bekleniyor.

Milyonların heyecan ile beklediği asgari ücret zammı için geri sayım başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayının ilk haftasında toplanacak. Komisyon 4 toplantı yaptıktan sonra ay sonunda nihai kararını açıklayacak.

Enflasyon kritik öneme sahip

Zam görüşmelerine kısa bir zaman kala asgari ücrette beklenti ise gün geçtikçe daha da yükseliyor. Son dönemde artan enflasyon asgari ücret zammında kritik öneme sahip. Hükümet ve AK Parti kanadından yapılan açıklamalarda zammın enflasyonun altında olmayacağı yönünde.

Yüzde 25-35 arası zam bekleniyor

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 19.31 olarak açıkladı. Bu rakamın üstüne 6-7 baz puanlık refah payının da eklenmesi bekleniyor. Böylece zammın en az yüzde 25 olması bekleniyor. Ancak beklenti yüzde 30-35'e kadar yükseliyor.

Asgari ücret ne kadar olacak?

Yüzde 25'lik zamma göre, 2022 senesinde brüt asgari ücretin 4.471 TL'ye net asgari ücret ise 3.532 TL'ye çıkması bekleniyor. Yüzde 30'luk zamma göre ise brüt asgari ücretin 4.650 TL'ye, net asgari ücretin ise 3.673 TL'ye çıkması bekleniyor. Yüzde 35'lik zamma göre ise net asgari ücretin 3.813 TL'ye, brüt asgari ücretin ise 4.828 TL'ye çıkması bekleniyor.

Nasıl belirleniyor?

İş protokolü ile çalışan ve bu kanun kapsamında olsun olmasın her çeşit işçinin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığıyla tüm iş kollarını kapsayacak şekilde belirlenir.

İlk toplantıya 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu katılacak. Komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Son toplantı bakanlıkta

Görüşmelerde ilk toplantı Bakanlık'ta yapılıyor. İşçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılan iki toplantının ardından dördüncü ve son toplantı yine Bakanlık'ın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Yetkililer ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geride bıraktığımız günlerde asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, grup toplantısında yapmış olduğu açıklamada dar gelirlilerin üstündeki yükün hafifletileceğini söylemişti. Erdoğan açıklamasında "Kamu işçilerine ve memurlarına vermiş olduğumuz yüksek oranlı zamlar ile personellerimizi enflasyona ezdirmemek için gerekli olan çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üstündeki yükü de hafifleyeceğiz." ifadelerine yer vermişti.

Öte yandan AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, asgari ücrette yapılacak artışın enflasyon oranı üzerinde olacağı mesajını vermişti. Kurtulmuş, "Başta asgari ücret olmak üzere dar gelirli vatandaşların beklentilerini karşılayacak düzenleme yapılacak. Hakkaniyet enflasyon oranı üzerinde bir artış olması. Asgari ücreti yaşanılabilir bir seviyeye çıkarmak en önemli vazifedir" diye konuşmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler