1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. SGK'dan 55 Yaşında Emeklilik Müjdesi Geldi! Erken Emekli Olabilirsiniz..!
SGK'dan 55 Yaşında Emeklilik Müjdesi Geldi! Erken Emekli Olabilirsiniz..!

SGK'dan 55 Yaşında Emeklilik Müjdesi Geldi! Erken Emekli Olabilirsiniz..!

SGK’dan açıklama geldi. Erken emekli olabilirsiniz. Sosyal güvenlik sistemi bazı özel durumlar için erken emeklilik hakkı oluşturdu. Sağlık sorunu olanların emekli olması için de özel durumları olup olmadığı araştırılıyor. İşte detaylar…

A+A-

Sağlık sorunu olanların emekli olabilmesi için özel şartlar oluşturuldu. Pek çok kişi bu şartları araştırıyor. Milyonlarca vatandaş çalışma hayatına devam ederken emekli olabileceği günü hesaplıyor. Erken emeklilik fırsatı sağlayan bazı kriterlerde bulunuyor. Sosyal güvenlik sistemi bazı özel durumlar için erken emekli olma fırsatı sağlıyor. Peki, hangi durumlarda erken emeklilik mümkün…

SGK'dan Erken Emeklilik Fırsatı

Erken yaşlanan çalışanlara büyük fırsat sağlandı. Erken yaşlananlar, vaktinden önce yaşlananlar erken emekli olabiliyorlar. 4A statüsünde çalışanlar, Bağ-Kur'lular bu haktan faydalanabiliyor. Erken yaşlanma bir sağlık sorunu olarak görülüyor. Daha fazla işe devam edemeyenler bellek, kavrama, soyutlama gibi işlevlerin kaybı yaşananlar bilişsel yaşlanmayan geçirenler ve fizyolojik ve psikolojik durumu çalışmaya uygun olmayanlar erken emekliliği sağlayabiliyorlar.

55 yaşında emeklilik sağlayan durumlar arasında psikiyatri, nöroloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları ve kardiyoloji gibi branşlarda sağlık kurulundan alınan raporlarla hastalığın derecesi tespit edildiğinde SGK erken emeklilik sağlıyor. Erken yaşta hastalık tespit edilen kişilerin en az 5400 prim günü ödemesi ve 55 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Engelli çocuğu olan kadınlara da erken emeklilik fırsatı sağlanıyor. Bu durumda olan kadın çalışanlar prim ödeme gün sayılarının dörtte biri primlerini ilave edilerek erken emekli olmaları sağlanıyor.

Çalışma Gücü Kaybı Olanlar Erken Emekli Olabilir!

SGK'dan açıklanan verilere göre çalışma gücündeki kayıp yaşayanlar erken emekli olabiliyor. Yüzde 60'dan fazla güç kaybı yaşandığı tespit edilmesi halinde erken emeklilik mümkün oluyor. Ayrıca 2008 yılının ekim ayından sonra işe başlamış olanlar işe başlamadan önce çalışma gücünde % 60 kayıp yaşadığı tespit edilenler 15 yıllık sigortalı olmaları ve 3960 prim gününü tamamlamaları halinde yaşlılık maaşı alabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.