1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan son dakika Az önce geldi! Tek seferde 3.149 TL ödeme yapılacak! Hiç bir Şart olmadan tüm ihtiyacı olanlara…
SGK'dan son dakika Az önce geldi! Tek seferde 3.149 TL ödeme yapılacak! Hiç bir Şart olmadan tüm ihtiyacı olanlara…

SGK'dan son dakika Az önce geldi! Tek seferde 3.149 TL ödeme yapılacak! Hiç bir Şart olmadan tüm ihtiyacı olanlara…

Tek seferde verilmekte! 3.149 TL ödeme yapılıyor! İhtiyaç sahibi kişilere SGK üzerinden bir sefer ödenme koşuluyla para verilmekte. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylen temeln tarife üzerinden ödemeler yapılıyor...

A+A-

Tek seferde verilmekte! 3.149 TL ödeme yapılıyor! İhtiyaç sahibi kişilere SGK üzerinden bir sefer ödenme koşuluyla para verilmekte. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylen temeln tarife üzerinden ödemeler yapılıyor...

Tek seferde verilmekte! 3.149 TL ödeme yapılıyor! İhtiyaç sahibi kişilere SGK üzerinden bir sefer ödenme koşuluyla para verilmekte. Cenaze yardımı adı verilen ödenekte; sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa en temel babasına, o da yoksa kardeşlerine yardım yapılıyor. Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir.

3.149 TL ödeme yapılıyor! Tek seferde verilmekte! Şart olmadan tüm ihtiyacı olanlara devlet katkısı sürüyor. Cenaze yardımıyla acılı günlerinde ihtiyaç sahibi olan yurttaşları devlet yalnız bırakmıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylen temeln tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defaya mahsus yapılan yardıma göre, ölen kişinin yakınları bu ödemeyi alabiliyor.

CENAZE YARDIMI NEDİR?

Cenaze ödeneği, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından onaylen temeln tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan yardımdır.

KİMLER CENAZE YARDIMI ALABİLİR?

Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa en temel babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek ya da tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, maddi giderler gerçek ya da tüzel kişilere ödenir.

Cenaze ödeneğinin sayılan kişilere ödenememesi ve sigortalının cenazesinin gerçek ya da tüzel kişiler tarafından kaldırılması durumunda, onaylen temeln tarifeyi geçmemek üzere belgelere dayen temeln maddi giderler, masrafı yapan gerçek ya da tüzel kişilere ödenir.

CENAZE YARDIMI ŞARTLARI NELERDİR?

-İş kazası ya da meslek hastalığı sonucu, ya da

-Sürekli iş göremezlik geliri, malullük ya da yaşlılık aylığı almakta iken, ya da

-Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken, ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma koşulu aranmayacaktır.

CENAZE YARDIMI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir.

Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle beraber sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekir.

2021 senesinde cenaze ödeneği 918 TL olarak ödeniyor. 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların cenaze ödeneği kişinin emekli aylığından az olmamak üzere (makam, temsil ve görev tazminatı gibi tazminatlar hariç) 2021 yılı için 3.149,94 TL'dir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler