1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika Haberi SGK'da 1 gün bile sigorta başlangıcınız varsa hemen şimdi başvurun bugün emekli olacaksınız! Müjde Emeklilik yaşı değişti...
Son Dakika Haberi SGK'da 1 gün bile sigorta başlangıcınız varsa hemen şimdi başvurun bugün emekli olacaksınız! Müjde Emeklilik yaşı değişti...

Son Dakika Haberi SGK'da 1 gün bile sigorta başlangıcınız varsa hemen şimdi başvurun bugün emekli olacaksınız! Müjde Emeklilik yaşı değişti...

Çalışan çalışmayan milyonlar kişi merak ediyordu. Bir bir açıklandı. Erken emeklilik fırsatı geldi. Borçlanma ile erken emeklilik fırsatı sunuyor. Askerlik borçlanmasında ne kadar ödeniyor.

A+A-

Emeklilik hayali kuran milyonlarca çalışan yıllar kazanarak erken emekliliğin tadını çıkarmak istiyor. Milyonlarca çalışan için bir çok yan hak bulunuyor ve bunlar sayesinde yaş şartı daha az hale geliyor.

Bilindiği üzere emekli olmak için prim ve yaş şartı bulunuyor. Sağlanan haklardan birisi de askerlik yapan kişileri ilgilendiriyor. Askerlik yapan vatandaşlar, 1 gün detayıyla 1 sene erken emekli olabiliyor. Bunun için kritik tarih 24 Kasım 1995 olarak belirlendi. İşte; milyonlarca çalışanı ilgilendiren haber!

Her yıl milyonlarca kişi emekli olmaya hak kazanırken, çalışma hayatındaki diğer milyonlar ise emeklilik için prim ve gün sayısı doldurmanın yollarını arıyor. Askerlik yapan erkeklerin de emeklilik için büyük avantajı oluyor. Askerliğini sigortadan önce er veya erbaş olarak yapanların işe girdiği tarihi kontrol etmesi büyük önem taşıyor. Buradaki 1 gün detayıyla 1 sene erken emekli olabiliyorsunuz.

Askerliğin emeklilik yaşını geri çekebilmesi için, sigortadan önce yerine getirilmiş olması gerekiyor. Böylece işe girdiğiniz tarih askerlik süresince geriye doğru gidiyor.

Askerliğini sigortadan önce er veya erbaş olarak yapanlar öncelikle işe girdikleri tarihe bakmalılar. Bu tarihten geriye doğru kaç ay gittiklerinde yaş şartı değişecekse o kadar gün borçlanarak emekliliği öne çekebilirler.

BU TARİH ÇOK KRİTİK!

Tarihler tutuyorsa bazen 1 gün borçlanma bile 1 sene kazandırabilir.

Örneğin; 24 Kasım 1995 tarihinde sigortalı olan birisi 56 yaşında emekli olurken, 23 Kasım 1995 tarihinde sigortalı olan birisi 55 yaşında emekli oluyor. Askerliğini sigortadan sonra yapanların da borçlanma imkanı var. Fakat burada yaşı geri çekme durumu bulunmuyor.

Eğer primler eksikse, bu sayede primler tamamlanarak yine erken emeklilik imkanı doğuyor. Örneğin; 540 gün prime ihtiyacı olan bir çalışan, bunu çalışarak tamamlamak yerine askerlik borçlanması yaparak doldurabiliyor.

Yedek subay olarak askerliğini yapanlar ise sadece yedek subay okullarında geçen süreyi borçlanabiliyor. 

ASKERLİK BORÇLANMASINDA NE KADAR ÖDENİYOR?

Askerlik borçlanmasında en düşük ve en yüksek tutarlar, brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. En az tutar aylık olarak brüt asgari ücretin yüzde 32'si kadar oluyor. Bu da 2021 yılı için bin 144 lira 80 kuruş. Bunun 7.5 katına kadar yüksek prim de ödeyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler