1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Vaka Sayısı Artı Kırmızı Alarm Verildi! Seyahat, Restoran, Her Şeye Yasaklar Tekrar Geliyor...
Vaka Sayısı Artı Kırmızı Alarm Verildi! Seyahat, Restoran, Her Şeye Yasaklar Tekrar Geliyor...

Vaka Sayısı Artı Kırmızı Alarm Verildi! Seyahat, Restoran, Her Şeye Yasaklar Tekrar Geliyor...

Sağlık Müdürü Muhammed Ali Oruç, Yapmış olduğu açıklamada bulunduğu uyarılarda, gerekmedikçe kimsenin seyahat etmemesini, akraba ziyareti yapmamasını ve market gibi yerlere gitmemesini; aksi takdirde bu hastalığın üstesinden gelmenin çok zor olacağını ifade etti.  

A+A-

Yapılan açıklamada her 100 bin kişi ile oranlandığında ülke genelinde en yüksek vaka sayısına sahip olan ilimizin Samsun olduğu açıklandı. Yaklaşık bir aydır vaka sayısı oranlarında en üst sırada yer alan Samsun, birçok il ve ilçeler arası geçişin yaşandığı bir bölge olması nedeniyle oldukça hareketli bir şehir ve bu sebeple yaşanan vaka sayısı artışı yüksek oranlarda gerçekleşiyor. Samsun’daki güncel durum ile alakalı son dakika haberleri…

Komşu İllerle Sürekli Bir Hareketlilik Yaşanıyor!

Her ilde olduğu gibi belirli dönemlerde Samsun’da koronavirüs vakalarında artma ve azalmalar doğal olarak yaşanıyor. Fakat Samsun'un jeopolitik açıdan konumu ve önemi ele alındığında birçok il ile bağlantılı olduğu alanlar nedeniyle bu durum hastalığın yayılmasında bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Ticari amaçlı olarak birçok iş kolundaki sektörler nedeniyle geçiş noktası olan Samsun'da, il dışı yapılan akraba ziyaretlerinin de çok olması nedeniyle budurum olumsuz olarak vaka sayısının artmasına yol açıyor.

Diğer taraftan cenaze ve taziyelerde oldukça kalabalık bir ortamın oluşması, tüm uyarılara rağmen akrabaların birbiriyle iletişime geçmesi, toplu halde yemek yemesi, toplu halde oturma gibi durumlar nedeniyle koronavirüs ile mücadelede handikaplı bir durum ortaya çıkıyor. Ayrıca Samsun'un Karadeniz Bölgesi'nin merkezinde önemli bir şehir olması ve Karadeniz Bölgesi'nin en büyük ili olması nedeniyle ticari akış yoğun olarak yaşanmakta. Bu durumda Samsun'un etrafında ve yakın civarında bulunan illerle her daim hareketlilik yaşanması ve iletişim Kurulmasına yol açıyor.

Her Birey Üzerine Düşeni Yapmalı!

Durum böyleyken Samsun'da görülen vaka sayılarının makul seviyelere düşmesi ve azaltılması için herkese büyük görev düşüyor.Bütüncül şekilde olaya yaklaşarak tüm konular ve kriterler üzerinden herkesin üstüne düşeni yapması ve gereken tedbirlere alması gerekiyor. Seyahat kısıtlaması ile ilgili karar, Bilim Kurulu ve bakanlık tarafından verilebilir. Fakat bunun dışında da her bir bireyinpandemi sürecinde gereken mücadeleyi göstermesi gerekiyor. Gereksiz bir şekilde seyahat etmek, alışverişe gitmek ya da akraba ziyaretlerinin yapılmaması gerekiyor. Bu şekilde davranırsak Samsun’da pandemi sürecinin üstesinden kolayca gelebiliriz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.