1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan erken emeklilik fırsatı için büyük fırsat! 1 Ocak'tan önce Hemen harekete geçin...
SGK'dan erken emeklilik fırsatı için büyük fırsat! 1 Ocak'tan önce Hemen harekete geçin...

SGK'dan erken emeklilik fırsatı için büyük fırsat! 1 Ocak'tan önce Hemen harekete geçin...

Emekli olmayı isteyen milyonlaca kişiyi yakından ilgilendiriyor. Erken emeklilik fırsatı sunuluyor! Fırsattan faydalanmak için son bir hafta kaldı. Asgari ücret zammı kadar artış yapılacak. Bunu Yapmayan daha fazla para ödeyecek. 1 Ocak tarihinden önce harekete hemen geçilmesi gerekiyor. Ne zaman emekli olurum? Erken emeklilik şartları ne?

A+A-

Emekli olmayı isteyen milyonlaca kişiyi yakından ilgilendiriyor. Erken emeklilik fırsatı sunuluyor! Fırsattan faydalanmak için son bir hafta kaldı. Asgari ücret zammı kadar artış yapılacak. Bunu Yapmayan daha fazla para ödeyecek. 1 Ocak tarihinden önce harekete geçilmesi gerekmektedir.

Prim borçlanması yapacaksanız tam zamanı. 2022’de asgari ücretteki artış düşünüldüğünde sene sonuna kadar ucuz borçlanma imkânından yararlanılması gerekmektedir. Hürriyet'ten Noyan Doğan'ın konuyla alakalı yazısı... Tüm çalışanlar, çalışamadıkları döneme ait sosyal güvenlik primlerini, sonradan borçlanarak ödeyebiliyor ki, buna hizmet borçlanması deniyor ve çalışanlara bu hak tanınıyor. Hizmet borçlanması yapılarak, emeklilikte ödenmesi gerekli olan prim gün sayısını öne çekmek ve bu sayede de erken emekli olmak mümkün.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çalışan bayanlar doğum borçlanması ve erkekler de askerlik borçlanması yapabilir. Borçlanma yalnızca bu kadarla da sınırlı değil. Yurtdışında çalışanlar, çalıştıkları süreleri de borçlanabildiği gibi; sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi ya da tıpta uzmanlık için yurt içerisinde ya da yurtdışında geçirilen öğrenim süreleri, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, doktorların fahrî asistanlıkta geçen süreler, kısmi süreli iş protokolü ile çalışan sigortalıların kısmi süreli çalıştıkları aylara ait eksik süreler borçlanılabiliyor. Borçlanmada dikkat edilecek birkaç husus var.

Birincisi, borçlanmak için prim eksiğinizin bulunması gerekmektedir. İkincisi, kimileri, emekli aylığını artırmak için borçlanıyor ama bu bütün çalışanların emekli aylığı artacak manasına gelmiyor.

ASKERLİK, DOĞUM BORÇLANMASI

Peki, sene sonuna kadar ucuz borçlanmadan yararlanın demekle neyi kastediyorum? En yaygın borçlanma, doğum ve askerlik borçlanması olduğu için bu iki borçlanma üstünden anlatacağım. Hem doğum hem de askerlik borçlanması, asgari ücrete göre belirleniyor ve her sene asgari ücretteki değişikliğe göre borçlanma miktarı da artıyor.

Borçlanma karşılığında ödenecek en düşük tutar; asgari ücretin yüzde 32’si, en yüksek tutar da asgari ücretin yüzde 32’sinin 7.5 katı. Çalışanlar bu rakamlar arasında kendi belirledikleri tutar üstünden borçlanabilir.

2021 yılı asgari ücret brüt 3 000 577 lira olduğundan; buna göre askerlik ve doğum borçlanması için günlük borçlanılacak en düşük tutar da 38.15 lira, aylık borçlanılacak en düşük tutar da 1.144.64 lira.

Günlük borçlanılacak en yüksek tutar da 286.16 lira, aylık 8.584 lira. Buna göre doğum borçlanması yapacak bayanlar ile askerlik borçlanması yapacak erkek çalışanlar aylık 1.144,64 lira ile 8.584,8 lira arasında bir tutar ödeyerek, borçlanabilecekler.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI

Peki, borçlanmayı yeni seneye erteleyecek olursanız ne ödeyeceksiniz? 2022’de asgari ücret yüzde 50 artırılarak net 4.253 lira, brüt de 5.004 lira olacak. Gerçi asgari ücretin brütü yüzde 50 değil yüzde 40 arttı. Buna göre, borçlanmanızı yeni seneye bırakırsanız, en düşük borçlanma için ödeyeceğiniz tutar günlük 53 lira, aylık da 1.601 lira olacak.

Yok, daha yüksek emekli aylığı almak istiyorum bunun için de tavandan borçlanma yapacağım derseniz; aylık borçlanma için ödeyeceğiniz rakam yeni yılda 12 000 lira olacak.

Doğum borçlanması üstünden bir örnek vereyim. Doğum borçlanması yaparak erken emekli olmayı isteyen kadın çalışanlar eğer sene sonuna kadar borçlanırlarsa; bir çocuk için 720 gün üstünden en düşük 27.468 lira, iki çocuk için 1.440 gün üstünden 54.936 lira, üç çocuk için 2.160 gün üstünde 82.404 lira ödeyerek borçlanabilecekler.

2022 senesinde borçlanma yapacak olurlarsa; en düşük bir çocuk için 38.160, iki çocuk için 75.320, üç çocuk için 114.480 lira ödeyerek borçlanacaklar.

Askerlik borçlanması yapacak olan erkek çalışanlar ise bu yıl sonuna kadar borçlanacak olurlarsa; 6 ay için 180 gün üstünden en düşük ödeyecekleri tutar günlük 38,15 liradan 6.867 lira, 12 ay için 360 gün üstünde en düşük ödeyeceğiniz tutar 13.734 lira ve 18 ay için 540 gün üstünde en düşük 20.601 lira ödeyecekler. Borçlanma 2022’ye ertelenecek olursa 180 gün için 9.540 lira, 360 gün üstünden 18.080 lira, 540 gün üstünden 28.620 lira ödenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler